1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi af”ında sinyal negatif
Vergi af”ında sinyal negatif

Vergi af”ında sinyal negatif

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Ben affın Türkiye literatüründen silinmesi gerektiğine inanıyorum. Af doğru bir kelime değil' dedi.

A+A-

Haber Merkezi- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bizim artık genetik kodlarımızın değişmesi lazım. Hindistan gibi, Çin gibi ihracat odaklı bakmamız lazım. Asya’yı keşfetmemiz lazım. Çünkü Asya’da çok büyük bir tüketici kitlesi var. Oralara bizim satacağımız çok şey var, hiç korkmamamız gerekiyor. Avrupa Birliği zaten bizim geleneksel pazarımız. Afrika son yıllarda büyük mesafe aldığımız bir pazardır” dedi.

 TGRT Haber'de yayınlanan Ankara’nın Gündemi Programı’na konuk olan Maliye Bakanı Şimşek programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 17 Aralık operasyonunun piyasalarda tedirginlik yarattığını belirten Şimşek, “Döviz borcu olan şirketlerin döviz talepleri ciddi miktarda arttı. Vatandaşlarımız, geçmişte liranın değer kaybettiği dönemlerde satıcı olarak piyasaya çıkardı. Bu defa satmadıkları gibi bir miktar almaya çalıştı. Bankacılık sektörüne baktığımızda herhangi bir döviz açığı yok. Yani bankacılık sektörünün döviz yükümlülükleri ile döviz varlıkları arasında pek bir fark yok. 2001’e ya da 1994’e baktığınızda dövize talebin bankalardaki açıktan kaynaklandığını görürsünüz. Bu defa bankacılık sektörünün çok iyi yönetildiği ve denetlendiği için böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Bu dönemdeki sıkıntının kaynağı reel sektördür. Son dönemlerde çok ciddi yatırımlar yapıldı. Bu yatırımların bir kısmı da döviz ile borçlanılarak yapıldı. Reel sektörün döviz açığı yaklaşık 170 milyar dolar. Bunun yaklaşık 17 milyar dolarının 12 ay vadesi var. Aslında bu çok büyük bir meblağ değil. Geriye kalanı ise orta ve uzun vadeli. KOBİ’lere baktığınızda çok fazla döviz borçlarının olmadığını görüyorsunuz. Bu döviz borçlarının çoğu büyük şirketlere ait. Büyük şirketlerin de büyük bir kısmı ihracat yapıyor. Doğal olarak bir döviz açığınız var. Ama ihracat geliriniz de olduğu için ödemeleri yapmak adına bir sigortanız da var. Hane halkının 190 milyar doların üzerinde net altın ve döviz fazlası var. Bunların kimisi yastık altında, kimisi bankalarda. Devlete yani hazineye baktığınızda da bir döviz açığı söz konusu değil” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.