1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. Virüse karşı toplumsal dayanışma ağı
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Virüse karşı toplumsal dayanışma ağı

A+A-

Dünyanın da Türkiye’nin de bölgenin de temel gündemi koronavirüs salgını ve virüsten korunma yöntemleri.

Bütün dünya kaygı dolu gözlerle olan biteni seyrediyor ve virüsü konuşuyor. Virüs aşağı virüs yukarı, herkes kendince bir yol tutturmuş ve koruma önlemlerini geliştiriyor.

Virüs artık ülkemizde de can almaya başladı ve vaka sayıları da günden güne katlanarak artıyor. Hükümet kanadı virüse karşı tedbir paketini açıkladı. 65 yaş ve üstüne kolonya, maske, 76 yaşındaki emeklilere evde maaş ödemesi falan derken, esnafın kredi borçlarına erteleme vs. bir dizi önlem…

Virüse karşı önlem paketinde, güvencesiz çalışanlara ise maalesef bir şey yok. Hem ülke genelinde özellikle de bölgede ve Diyarbakır’da güvencesiz bir şekilde çalışan, evinin geçimini gündelik işlerle sağlayan kesimler için pakette herhangi bir destek çıkmamış olması gerçekten büyük bir eksiklik.

Virüsün yayılmasını önlemek için vatandaşa “evde kal” çağrısı yapmak çok doğru ancak bu doğruya vatandaşın tam bir disiplin içinde uyması için evden çıkmayan vatandaşın temel insani ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağının da düşünülmesi gerekirdi.

Tamam vatandaş evinden çıkmasın, iyi de işsiz güçsüz, parasız pulsuz evde ne yapacak; ne yiyip ne içecek. Memur evde kalacak, maaşını alacak; işçilerin bir bölümü işlerine evden devam edebilecek. Peki, güvencesiz işçileri, normal zamanlarda bile yoksulluk içinde yaşayan insanlar işe güce bakmadığında, gününü evde geçirdiğinde, kendisinin, ailesinin geçimini nasıl sağlayacak?

Vatandaşına “evde kal” diyen devletin buna da bir çözüm bulması, alternatif sunması gerekmez mi? Virüsün yayılmasının önüne geçmek için işin bu kısmının bir çözüme kavuşturulması olmazsa olmazdır. Devlet, virüsün etkileri bertaraf edilinceye kadar vatandaşına evde bakmak zorundadır. Sosyal devlet bunu yapmadığında, yapamadığında vatandaş bir şekilde ekmek parası için sokağın yolunu tutacaktır. Bu ise virüsün yayılması riskini arttıracaktır.

Tabii ki her şeyi devletten bekleme kolaycılığı da doğru bir yaklaşım olamaz. Her bireyin, toplumun genel bir seferberlik hali ile yanı başındaki komşusunun halini, geçimini, ihtiyacını gözeten bir hassasiyet geliştirmesi olmazsa olmazdır. Kendi evinde yiyecek stoklayan, temizlik maddesi, dezenfektan, maske vs. depolayan anlayış biran önce terk edilmelidir. Zor zamanda komşusu ile paylaşmasını başaramayanların yarın komşusunun yüzüne bakacak hali kalmaz. Zor günler dayanışma duygularını açığa çıkaran günlerdir ve böylesi zamanlarda gereken hassasiyeti göstermek insanlık borcudur. Bundan kaçmak insanlık değerlerinden uzaklaşmak demektir.

Toplumsal bir dayanışma refleksi ile her birey, kurum, kuruluş, STK, siyasi parti, grup virüse karşı ihtiyaç sahibi her insanımıza yardım elini uzatmalı, bu zor günler birlikte aşılmalıdır. Virüse karşı toplumsal seferberlik için herkes payına düşeni yaptığında virüsün kontrol altına alınması daha da kolaylaşacaktır.

Tabii ki her birey, kesim, kurum, kuruluş kendi gücü oranında katkı sağlayacaktır. Kimseden gücünün, imkanının üzerinde bir yardım beklenemez. Paylaşımın sınırını herkesin kendisi belirleyecektir. Paylaşımın ölçüsü, ihtiyaç fazlasıdır ve herkes kendi ihtiyacından fazlasını stoklamak yerine komşusuyla paylaşmasını bilmelidir.

Virüse karşı, ihtiyacından fazlasını komşunla paylaş yönünde bir kampanya dahi başlatılabilir. Söz konusu kampanyaya ekonomi dünyasından STK’lar öncülük edebilir ve toplumun tüm kesimleri gücü oranında bu kampanyaya güç katabilir. Bunun için daha fazla beklemenin bir anlamı yok. Ne kadar çabuk harekete geçilirse virüse karşı toplum sağlığımızı koruma konusunda o kadar avantaj sağlayabiliriz.

Bu yazı toplam 6436 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.