1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Vize kolaylığı değil muafiyet
Vize kolaylığı değil muafiyet

Vize kolaylığı değil muafiyet

AB bakanı Bağış: “vizesiz seyahat, 30 yıllık mücaledeydi” “Millete atılan kazığı, bugün çıkardık. Vize kolaylığı değil; muafiyeti istedik. Muafiyet, ekonomik güce dayanıyor”…

A+A-

İstanbul- Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, “Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki en büyük anlaşmazlık çözüldü. TC vatandaşları artık, AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı kazandı” dedi. 
Bir TV programına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa ülkelerine seyahatte vize uygulamasının kaldırılması çalışmalarına ilişkin, “Bu, 30 yıllık bir mücadeleydi. Avrupa Birliği üyelerinin bize vize uygulaması, 80 darbesinin yanlış kararlarının ve çarpık zihniyetinin neticesidir. Normal şartlarda, 1963 Ankara Antlaşması gereğince bize vize uygulamaması gereken ülkelere, 80 darbesini yapanlar, ‘Bu ülkenin gençleri size sığınmacı olarak gelemesinler, vize koyun’ diyerek bir yerde kendi haklarından da feragat etmişler. Millete atılan kazığı, bugün çıkarma yolunda önemli bir adım atmış olduk. 70 ülkeye vizesiz seyahat edebilen vatandaşlarımız, 3,5 yılda 100’ün üzerine ülkeye serbest olarak gidebilecek. Yani bir anda 28 ülke daha vizesiz ülkeler arasına eklenmiş oldu” dedi.

Günümüzde haklı olmak yetmiyor”

 

Vize muafiyetinin başlayacağı 3,5 yıllık sürenin artıp, azalabileceğine dikkat çeken Bakan Bağış, şunları söyledi:
“Biz vize kolaylığı değil, vize muafiyeti istedik. Tarafların karşılıklı mesuliyetleri yerine getirmesi süreyi belirleyecek. Mesela, önemli bir konu başlığıdır. Yaklaşık 50 bin kişilik sivil bir sınır güvenlik teşkilatı kurmamız gerekiyor. Sınırları askeri birimlerden alarak, İçişleri’ne bağlı, sadece sınır güvenliğinde uzmanlaşmış profesyonel bir kadroya geçmemiz gerekiyor. Öte yandan üçüncü ülke vatandaşları, Türkiye üzerinden Avrupa’ya yasa dışı yollarla gidebiliyor. Bunlar ispat edildiği ve Türkiye de bunu kabul ettiği takdirde, onları geri alıp barındırıp ülkesine geri gönderme konusunda çalışma yapmamız da gerekiyor. Bunun altyapı ve lojistik maliyetlerinin bir kısmını AB Fonları ile karşılayacağız. Bu başlıkları hallettikten sonra serbest dolaşım hakkı kazanacağız. Bu gelişmeler ‘ekonomik güçlenme’ somut temeline dayanıyor. Günümüzde haklı olmak yetmiyor. Öyle olsa, bunu 5-10 yıl evvel gerçekleştirirdik. Çok şükür bugün güçlüyüz. Eskiden ‘bu Türkler yastığı döşeği alır başımıza dert olur’ endişesi vardı. Şimdi Türkleri ‘yönetici’ olarak davet ediyorlar. Türkleri kendi sorunları çözmek için çağırıyorlar.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.