1. YAZARLAR

  2. Nimetullah Yıldız

  3. YALANIN ŞAKASI YOKTUR
Nimetullah Yıldız

Nimetullah Yıldız

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YALANIN ŞAKASI YOKTUR

A+A-

                                       

                      Gerçek olmayan bir hayatın , tüm gerçeği yalan değil miydi ? Hangi gerçek , varlığını bir yalana borçlu değildi ?Varlığı yalan olanın yokluğunu kim yalanlayabilirdi ?Hangi masalın kahramanı değiştirebilirdi , o masalın masal olduğu gerçeğini ?

                      Pinokyo'yu yazan Carlo Collodi ' nin burnu uzadı mı Pinokyo' yu yaratırken ? Yoksa Carlo Collodi'nin yalanına inananların gerçeği miydi burnumuzdan gelen ? Ya da Pinokyo'yu yapan Gebetto ustanın uzayan burnunun adı mıydı , Pinokyo ?Bunca yalanın bedelini Pinokyo ' mu ödemeliydi ?Hayatın uzayan burnu biz değil miydik , Pinokyo'nun suçu neydi ?

                       Peki ya mumlara ne demeli ? Yatsıya kadar mıydı yoksa , eriyene dek miydi bir mumun gerçeği ? Bir mumun işi , yalancının yalanını mı yalanlamaktı ? Yoksa , eriyene dek hakikati anlatmaktaki ısrarını yaşamını mı sürdürmekti ? Kabahat , bir mum gibi dibine ışık verememek miydi ?Yoksa dipsiz bir yalanın gerçeğine mi inanmaktı ?

                      Yalancının mumu yatsıya kadar mı yanardı ? Yoksa tüm gerçeğimiz mumun insafına bırakılmış bir yalan mıydı ? Bir mum muyduk yoksa biz , dipsiz bir zamanın yatsı vaktinde söylenmiş ? Yatsı vakti miydik yoksa , eriyene dek hakikati anlatan bir mumun , gerçeğini söndüren ?

                      Kelimeler mi hakikati anlatırdı sessizlik mi ? Tüm yalanlar kelimeler ile söylenmemiş miydi ? Hangi sessizlik " seni seviyorum " demişti ? Hangi sessizlik kirletmişti bembeyaz bir kağıdı ? Hangi sessizlik dile gelmişti ?Hakikat dile gelir bir şey miydi ki ?

                      Sahi ya , yalanı kim icat etmişti ? Yalan söyleyen bir hayvan var mıydı , insandan başka ? Üstünü örttüğü hakikatin altında kalmayan bir yalan var mıydı ? Gece gündüzün , gündüz gecenin üstüne örterdi belki ama ,  üstü örtülebilinir bir hakikat var mıydı ? Hayatın altı üstüne getirilerek bulunabilinir mi hakikatin kelimeleri ? Bir ölüm gelip yalanlamaz mı o yalanın kelimelerini ?

                       Hakikatin tohumu ekilir mi yalanın toprağına ? Tohumlar fidana , fidanlar ağaca , ağaçlar ormana aynı yalanı söylemez mi ? Var mıydı masalın tamamını dinleyen ?Yarım kalmadı mı hep uyutmak için uydurulan masallar ? Yarım kalmadı mı hep yalanında inat edenlerin öyküsü ?

                       Nerede görülmüş yalanında inat edenlerin Nuh'a peygamber dediği ? Peki ya Nuh'a peygamber demeyenler aşkın gemisine binebilir miydi ?  Yalan ile mağlup edilebilir miydi hakikat ? Aşka yenik bir yüreği bir yüreksiz yenebilir miydi , yalanla ? Hakikatin her yerde olduğu bir alemde  yer var mıydı ,yalana ?                                        

                     Kendimiz ile başlayan her cümlenin alemine rezil olmuşluğumuzu p'aklayabilir miydik ,  kendimizden başka bir yalanla ?" Kendimiz " diye bir şey olmadığını itiraf edebilir miydik , kendimize ? Söyleyebilir miydik kendimizden daha büyük bir yalanı , kendimize ?Susabilir miydik kendimizi , kendimize ?Susturabilir miydik yalanımızı , gerçeğimize ? 

                     Bu hayat yalanların en hakikatlisi değil mi ? Böylesi bir hayatta bize " hayatım " diyenlerin yalanlarına inanabilir miydik ? Gece hakikati söylüyor iken , inanabilir miydik göğün mavisine ? Yağmur gerçeği söylüyor iken inanabilir miydik gök kuşağına ? Sessizlik sonsuzluğa dair iken , inanabilir miydik kelimelere ?

                     Başı sonu olan bir hayata sığdırabilir miydik s'onsuzluğu ? Başı sonu sorular ile dolu olan bir hayatın cevabını hangi ölüm ile verebilirdik ? Başı sonu sorular ile dolu olan bir yazının cevabını hangi yalanla susturabilirdik ? Kelimelerin Kıyameti kopmayana dek anlayabilir miydik , kelimesi kelimesine intihar eden bir sessizliğin gerçeğini ?

Bu yazı toplam 1040 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.