1. YAZARLAR

  2. Nimetullah Yıldız

  3. YARATILIŞ VE KELİMELER ALEMİ
Nimetullah Yıldız

Nimetullah Yıldız

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YARATILIŞ VE KELİMELER ALEMİ

A+A-

                                   

           Hani, Rabbin meleklere , " Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar , " Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın ? Oysa biz sana hamd ederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz ." demişler, Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti. ( 30 )

            Allah Adem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti . Sonra onları meleklere göstererek, " Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin " dedi. ( 31 )

            Melekler, "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler. ( 32 )

            Allah şöyle dedi: " Ey Adem ! Onlara bunların isimlerini söyle ." Adem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah , " Size , göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim , yine açığa           vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi. ( 33 )

            Hani meleklere, " Adem için saygı ile eğilin " demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu. ( 34 )

            Bakara süresinin 30 . ayetinden 34.ayetine kadar ki bu kısmından anlayacağımız üzere , biz insanların yaratılış hikayesi bu şekilde başlamaktadır .Bu ayetler var oluşumuz hakkında o kadar önemli şeyler söylüyorlar ki cevapsız sandığımız bir çok sorumuzun cevabının burada olduğu aşikardır

             Varlık felsefesinin ( ontoloji ) bir çok sorusunun cevabını içinde barındıran bu ayetleri , beraber inceleyip tırnak içine almamız gereken kısımlarını beliremeye ne dersiniz ?

              Ayet kelimesi Arapça bir kelime olup ; delil, açık alamet, veri veya işâret gibi anlamlara gelmektedir. Bakara süresinin 30 . ayetinin neyi işaret ettiği ise oldukça açıktır. Alemlerin Rabbi yeryüzünde bir halife yaratacağını söyler ve de meleklerde " Orada bozgunculuk yapacak ve de kan dökecek birini mi halife yapacaksın ? derler.

              Ve de Her şeyi bilen yüceler yücesi  ; bilgiyi de bilmeyi yaratan alemlerin rabbi ALLAH ( C.C ) şöyle der :

            " Ben sizin bilmediğinizi bilirim "

             Ve de tırnak içerisine alınması gereken en önemli detaylardan biri de şu dur ki 31. ayet bize şu noktayı işaret etmektedir: " Allah Adem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti . Sonra onları meleklere göstererek, " Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin " dedi.

             Bu kısımdan da anlayacağımız üzere yüce ALLAH kelimeler alemi ile ilgili startı vermiş ve de Adem'e kelimelerin ilmini öğretmiştir .Bütün varlıkların isimlerini  Adem'e öğrettikten hemen sonra ise meleklere " Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin " demiştir.Ve de insanın yaratılışını gerekçesi ile birlikte belirtip sonsuz bilginin adlandırıldığı hatta sonsuzluğun bile bir kelime olabildiği halen devam eden o süreci başlatmıştır .

             Ve de insan oğlu artık kavramlar , kelimeler , rakamlar , imgeler , semboller v.b ile dolu bir yaşamın (halife) temsilindedir. Yani KELİMELER ALEMİ'nin henüz kıyameti kopmamış olan yaşamında.

              Sonra mı ? 32. ayette;  meleklerin itaatini ve teslimiyetini görüyoruz .33. ayette ise kelime ilmi ile şereflendiren insanın bu ilmin temsiline başladığı ilk anı görüyoruz . Adem , Rabbi'nin ona öğrettiklerini ( kelimeyi) meleklerin adlarını söylemekte ve de kelimeler aleminin insan temsilindeki yaşamı başlamaktadır .

             Devamında ise meleklerin itaati ve de iblisin itaatsizliği 34. ayette anlatılarak,  teslimiyetin ve de küfrün temsili açıkça ortaya konulmuştur. Hakikati kabul eden meleklerin aksine küfrü tercih eden bir iblis vardır .Ve de hakikatin de küfrün de kelimelerinin öğretildiği insanoğlunun , KELİMELER ALEMİNDE'ki serüveni ,henüz kıyameti kopmamış o yaşamı başlar .

             Kelimelerin Kıyameti adlı romanın gizemli karakteri  Robin yaratılış ve de kelimeler alemi ile ilgili çokça düşünmüş biriydi . Ve de kendisi gibi gizemli olan dostu Henry'e bir keresinde şöyle demişti :

           " Harfi harfine yanlışlar içerisindeydik Henry . Küfrün kelimeleri de , aşkın kelimeleri de aynı alfabenin harfleri ile söylenmişti . "

Bu yazı toplam 1109 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.