1. YAZARLAR

  2. Armanc Arkas

  3. YARGITAYDAN NAFAKA ALACAĞINA İLİŞKİN EMSAL KARAR
Armanc Arkas

Armanc Arkas

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YARGITAYDAN NAFAKA ALACAĞINA İLİŞKİN EMSAL KARAR

A+A-

Son yıllarda artış gösteren ve toplumu sarsan boşanma davalarının, çekişmeli konularından biri olan nafaka alacağına ilişkin Yargıtay emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Tarafların anlaşmalı yahut çekişmeli davaları sonucunda hükmedilen nafaka alacağının içerisinde hangi kalemlerin yer alacağına ilişkin önemli bir karar verildi. Bu kararla birlikte Yargıtay, okul taksiti ve eğitim masrafı ödemelerinin nafakadan sayılmayacağına hükmetti. Yerel mahkemece kabul görmeyen talep, Yargıtay tarafından, nafaka hükmedilen eş lehine bozularak okul taksiti ve eğitim masrafı ödemelerinin nafakadan sayılmayacağı kabul edildi.

2010 yılında boşandığı eşine üç bin TL tedbir ve yoksulluk, 2 çocuğu için üçer bin liralık nafaka ödemeye mahkum edilen koca, nafaka taksitleri yerine, velayeti annesinde olan çocuklarının özel okul taksitini ve eğitim masraflarını ödedi. Bir süre sonra hakkında icra takibi başlatılan ve Aile Mahkemesi'nde ifade veren koca, velayetleri anneye bırakılan ortak çocuklar yararına hükmolunan nafakalara mahsuben ortak çocukların özel okul masrafları ile davalının bazı masraflarını karşıladığını söyledi. Davalıya ödenmesi gereken nafaka borcundan fazlasını ödemesine rağmen, eski karısı tarafından İcra Müdürlüğü'nce nafakaların eksik ödendiği gerekçesiyle hakkında icra takibi başlatıldığını belirtti, Mahkemede savunma yapan davalı kadın ise, davacının isteğiyle müşterek çocukların özel okula gönderildiğini, taraflarca bu konuda anlaşma olmaması sebebiyle özel okul masraflarının nafaka borcundan mahsup edilemeyeceğini belirtti.

Aile Mahkemesi, davacının ortak çocukların eğitimi için toplam 107 bin TL ödeme yaptığı, bu ödemelerin nafaka borcundan mahsûp edilmesinin kabul edilebilir olduğuna hükmetti. Mahkeme, yapılan 107 bin TL ödemenin nafaka borcunu karşıladığı kabul edilerek, davacının nafaka borcunun bulunmadığının tespiti ile davacı lehine kötü niyet tazminatına karar verdi. Karar davalı kadın tarafından temyiz edildi.

Daha sonra Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Kararda ahlaki bir ödevin yerine getirilmiş olmasından kaynaklanan zenginleşmelerin geri istenemeyeceğine dikkat çeken mahkeme "Boşanma ilamında hüküm altına alınan iştirak nafakalarının alacaklısı velayet hakkı kendisine verilen eş olup, nafaka alacağı sadece eğitim giderlerinden ibaret değildir. Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır Buna göre, ilke olarak, nafaka borçlusu tarafından ortak çocukların, okul ve eğitim giderlerine ilişkin olarak yapılan ödemelerin, nafaka alacaklısına nafakaya mahsuben ödediğine dair açıklama bulunmadan nafakaya mahsuben yapıldığı kabul edilemez. Somut olayda, ortak çocukların okul aidatları ve eğitimlerine ilişkin ödemelerinin nafakaya mahsuben yapılmadığının kabulü ile nafaka borcundan mahsûp edilmemesi gerekirken aksi yönde değerlendirme yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir" diyerek ortak çocuklar için yapılan eğitim ve okul masraflarının nafaka alacağına mahsup edilemeyeceğine karar verdi.

Kanunen korunan ve önem sırasına göre birçok alacağın üzerinde yer alan nafaka alacağı söz konusu kararla bir kez daha koruma altına alınmış oldu.

 

 

 

Bu yazı toplam 7121 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.