1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. YAŞAR KEMAL (3)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞAR KEMAL (3)

A+A-

" Hakkımızda devlet vermiş fermanı/ Ferman Padişahın dağlar bizimdir."  diyen Dadaloğlu'nun onurunu taşıdığını söyleyen Yaşar Kemal ünlü romanı "İnce Memed"i bu biriktirdikleri üzerinden yazdı."

 

Yaşar Kemal'in, onlarca romanında anlatmasına karşın bitiremediği çocukluğunun bir yanında dinlediği düşsel masallar, bir yanında çangal bıyıklı kanlı eşkıyalar,  bir yanında at hırsızları, bir yanında büyük destancılar, Karacaoğlanlar, bir yanında Kozanoğlu başkaldırısının şiirini söyleyen en büyük başkaldırı şairi Dadaloğlu vardı.

 

      Dadaloğlu'nun şiirinde yalnız başkaldırı yoktu; sıtmadan sivrisinekten, hastalıklardan kırılan Türkmenler vardı. " Hakkımızda devlet vermiş fermanı/ Ferman Padişahın dağlar bizimdir."  diyen Dadaloğlu'nun onurunu taşıdığını söyleyen Yaşar Kemal ünlü romanı "İnce Memed"i bu biriktirdikleri üzerinden yazdı.

 

&&&

 

      Yaşar Kemal anlatıcılığa ve yazmaya ağıtlarla başlamıştır. Yaşar Kemal, henüz Aşık Kemal'ken yani Toros eteklerinde, Gavurdağı'nda, ormanlarda, bataklıklarda, çeltik tarlalarında, nadaslarda, felhanlarda yayan yapıldak, günlerce, haftalarca dolaşıp, Çukurova ağıtlarını toplarken hep yazmayı düşünmüştür.

 

 

 

        Çukurova'nın sarı sıcaklarında kilometrelerce  yürüyüp, dağ bayır koşturup, ağıtları, türküleri, koşmaları, destanları, uyaklı uyaksız söz çeşitlerini, tekerlemeleri, küfürleri  toplarken kafasında hep yazmak vardı. Sürgün geldiği Adana'da gazete yazı işleri müdürlüğü yapan Abidin Dino,  Arif Dino ve Güzin Dino, Yaşar Kemal'in bu çabasını canı gönülden destekliyor, el veriyorlardı. Yaşar Kemal'e " Türküler Müfettişi " adını vermişlerdi.

 

 

 

 &&&

 

            1943 yılında ilk kitabı, " Ağıtlar"  Adana Halkevi tarafından yayınlandı. Ağıtlar kitabındaki ilk ağıt " Yemen Ağıdı"dır.  Yaşar Kemal Ağıtlar kitabının sonraki baskılarından birinde;  derlediği ağıdın ilk dizelerindeki "Gara çadır is mi dutar/ Martin tüfek pas mı dutar/ Ağlıyalım anam bacım/ Elin gızı yas mı dutar."  biçimindeki sözlerin derlediği varyantta, "Ağlayalım anam bacım kahpe Osmanlı yas mı tutar" olduğunu ancak kendisinin bu sözleri ilk baskıda " Elin kızı yas mı tutar" olarak yazdığını  söyler.

 

 

 

           Ağıtlar kitabı, yaşamın ayrıntıları, trajik durumlar, ölümler üstüne, dünya, acılar, sevinçler üstüne, geçmiş gelecek üstüne, lirik, söyleyiş güzelliğine sahip, dil zenginliği olan,  çok etkileyici görüntüleri, insanları, olayları, doğayı  anlatan yalın gerçeklerle dolu bir kitaptır. Yaşar Kemal ilk kitaptan kazandığı parayı yeni folklor derlemeleri için harcar ancak topladığı " söz ürünleri"  jandarma baskınında yitip gidecektir.

 

 

 

  &&&

 

          Yaşar Kemal 1946 yılında gittiği İstanbul'da, Fransızlara ait hava gazı şirketinde kontrol memuru olarak çalıştıktan sonra askerliğini yapıp Kadirli'ye döner.

     Orada, komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanacak, ağır işkencelerden geçirildikten sonra konulduğu cezaevinde bıçaklanacaktır.  Tutuklanırken jandarma tarafından evi basılmış derlediği folklor ürünleri ile birlikte yazdığı bir roman ve anlatı notları talan edilerek  yok edilmiştir.

 

    Gerçekte talan edilen, değişen zaman sürecinde yok olabilecek, halkın söz dağarcığının yazıya aktarılan hali olmuştur. Yaşar Kemal, bütün yazdıklarında; halktaki bu anlatış, söyleyiş güzelliğini, yaratıcılığı, destansı anlatıyı kendi yaratıcılığıyla birleştirmeyi başarmıştır.

 

 ( DEVAMI VAR)

Bu yazı toplam 914 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.