1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. YAŞAR KEMAL. (4)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞAR KEMAL. (4)

A+A-

"Dil benim için sonsuz gücü olan, büyük bir evrendi. Dilin gelişerek, insanlığı, evrenimizi yenileyeceğine, geliştireceğine, güzelleştireceğine, evrenler kurup evrenler yıkacağına inanıyorum. Bu yüzden de, söz sanatçılarına, kendim de içinde, büyük sorumluluklar yüklüyorum, çağımız için..."

 

&&&

"... Bütün yaşamım boyunca bir tek düşüm oldu, bundan sonra biraz daha, biraz daha güzel yazabilmek. Hikayeden, şiirden, romandan başka şey düşünmedim, diyebilirim. Politik yaşamım bile edebiyat ilişkisinden dolayıydı. Dünyayı doğru algılayabilmek, gerçeğe daha derinlemesine inebilmek, anlatımımı gerçekle bütünleştirebilmek..."

 

Yaşar Kemal'in düşlerini gerçekleştirmek için yaptığı; yaşamla, kitaplarla kendini zenginleştirmektir. Adana'da çalıştığı Ramazanoğlu Kütüphanesi, tanıştığı, arkadaş-dost olduğu Orhan Kemal, Abidin-Güzin-Arif Dino  ve diğerleri hem okuması gereken kitaplar konusunda onu yönlendiriyor, hem de yazdıklarını okuyup değerlendirip, yol gösteriyorlardı.

   Adana'da, Orhan Kemal'in  çevresindeki sosyalistler aydınlanma ve bilinçlenmesinde önemli bir katkı sağlıyor, askerliğini yaptığı yerde tanıştığı Mehmet Ali Aybar ile askeri doktor Yusuf Balkan sayesinde iki yıl boyunca Kayseri Talas'ta kitaplıkta Türk ve dünya edebiyatının önde gelen yazarlarının kitaplarıyla haşır neşir oluyor, bilgilenmek, bilinçlenmek ve kitaplar ve yazarlar üzerine düşünmek, araştırmak, anlamak, yazmak yolunda ilerliyordu.

 

 &&&

 Bir merakı doğayı  yaşamak, gözlemlemek, ikinci merakı ise insanları yaşamak, insanları gözlemlemekti.

  "  Bir de sosyalizmdi en büyük tutkum. İnsanların sömürülmesi, açlığı, çalıştıkları halde kazanamamaları, beni derinden yaralıyor, insanlığın bu kötü, adaletsiz durumuna başkaldırıyordum...

İnsanın eşitliği, ezilmemesi, aşağılanmaması benim için kutsaldı.

 Bunun için bütün zulümlere, ölümlerle karşı karşıya gelmelere aldırmıyordum...."

 

 

 

    Yaşar Kemal dilin büyüsüne, sonsuz gücüne inancını yaşamının sonuna kadar yitirmedi. Dilin, bütün insanlığı kurtaracağına inandı. Dilin bu dünyada bütün politik, ekonomik, toplumsal her sorunu çözeceğine inandığını ifade etti.

  " ...Dil benim için sonsuz gücü olan, büyük bir evrendi. Dilin gelişerek, insanlığı, evrenimizi yenileyeceğine, geliştireceğine, güzelleştireceğine, evrenler kurup evrenler yıkacağına inanıyorum. Bu yüzden de, söz sanatçılarına, kendim de içinde, büyük sorumluluklar yüklüyorum, çağımız için..."

 

 &&&

 

        Yaşar Kemal kendini, "...ben sosyalist militanım ve Marksistim" diye tanımlar. Kendini hiçbir zaman dar kalıpların içinde hissetmediğini, Marksizmin kurallarını özümsediğini  ifade eder. "Marksizmin insan özgürlüğüne, birey ve düşünce özgürlüğüne bir tuzak olduğunu hiç sanmıyorum. Tam aksine, Marksizme bireyin kurtuluşu, insanın özgürleşmesi diye bakıyorum. 1844 El Yazması benim için Kapital kadar önemli bir kitaptır... Marksizm bana dünyaya bakmak için açılan en aydınlık kapı oldu. Yaşamım boyunca bu düşünceyi yaşamla ölçtüm, yanıldığını görmedim..."

 

 ( DEVAMI VAR)

 

 

Bu yazı toplam 822 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.