1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. YAŞAR KEMAL (5)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞAR KEMAL (5)

A+A-

 

          Yaşar Kemal,  görkemli nehir romanlar yazdı, ilki 1955'te yayınlanan ünlü romanı  İnce Memet olmak üzere, Akçasazın Ağaları, Ortadirek, Bir Ada Hikayesi gibi ciltler dolusu romanlar yazdı. Çukurova'da köylülerin yaşadığı yoksulluğu ve zulmü, devletin, jandarması, zalimden yana bürokrasisi ile beylerin yanında saf tutmasını, yoksul köylünün başını ezmesini, insanların alçaltılmasına , ezilmesine, aşağılanmasına karşı başkaldırısını anlattı, yazdı.

          İnsan soyu, "başkaldırmayı; yemek içmek, yaşamak, uyumak, çocuk yapmak gibi yaşama biçimi yapmalıdır", diyerek zulme karşı başkaldırının gerekli ve hak olduğunu yazdı.

         Üç Anadolu Efsanesi, Binboğalar Efsanesi, Çakırcalı Efe, Ağrı Dağı Efsanesi gibi destansı romanlar yazdı. Çok başarılı bir dille, etkileyici, sürükleyici bir anlatımla düşsel destanlar anlattı.

         Röportajları romancılığının yanında büyük bir gazeteci, röportaj ustası olduğunun kanıtıdır. Denemeleri, düşünce yazılarıyla da yol gösterici aydınlatıcı, ufuk açıcı oldu.

&&&

        Kürt Sorunu, Ermeni Sorunu, Demokrasi, Özgürlük gibi ülkenin temel sorunlarında, çağının tanığı olmanın yanında sanığı da olmaktan çekinmeyerek cesurca gerçeğin, haklının, mazlumun yanında, ezilenden, sömürülenden, kırımlara uğrayanın, dili, kültürü yasaklananın, tehcir edilenin, öldürülenin, sürgüne gönderilenin, devletin sopası başından eksik edilmeyenin yanında safını belirledi.

       Yaşar Kemal'in, Van'dan ailesini toplayıp Çukurova'ya göçen babasıyla Kadirli'de İskan Komisyonu Başkanı Arif Bey arasındaki diyalog,  Ermeni Soykırımının 100. yılında ortaya çıkan güçlü sesi büyütecek içeriktedir.

 Pazarcık Beyi Hurşit Beyin mektubuyla karşısına çıkan  Yaşar Kemal'in babasına ilgi gösteren Arif Bey, " Bak Kürdoğlu, sana bir konak veriyorum ki, kasabanın en güzel konağı, sana tarlalar veriyorum ki, kasabanın en bereketli toprakları...Sana Semailin konağını, tarlalarını veriyorum.

----İstemem

----Öyleyse niçin geldin bana, bu mektup niye?

----Beni bir yere yerleştir diye

---Yerleştiriyorum işte, Kasabanın en güzel konağı...

---İstemem, çünkü anam dedi ki, " yuvasından atılmış kuşun yuvası başka kuşa hayretmez

 --- Onlar kuş değil, Ermeni

--- Kuş

 ---Ermeni

  Bu diyalog sonrasında mektup, yırtılacak, çiğnenecek ve Yaşar Kemal'in ailesi Kadirli'nin en dağlık köyüne yerleştirilecektir.

 'Zulmün Artsın' diyerek zalime karşı durdu, susmadı, yılmadı, sözünü hep söyledi,

 

  Örgütlü mücadelenin içinde yer aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası'nın kurucusu ve ilk genel başkanı oldu. PEN Yazarlar Derneği'nin ilk genel başkanıydı. 1960'lı yıllarda, TİP'nin Genel yönetim ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi oldu.  Radyoda parti sözcüsü olarak konuştu. Mahalle mahalle, kahve kahve dolaşıp Türkiye İşçi Partisini anlattı, oy istedi.

 

&&&

 

       Uzun bir ömrü oldu. Yazacağı şeyleri yazmasına yetecek kadar uzun. Sevgili eşi Thilda'ya hasta yatağında söylediği sözlerle bitirelim. "...Biz namuslu bir hayat yaşadık, iyi insanlar olarak namuslu bir hayat sürdük. .."

      Edebiyatımızın evrensel sesi Yaşar Kemal yazdıklarıyla hep yaşayacaktır.

 

© 2016 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe

 

         

Bu yazı toplam 1081 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.