1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. YAŞAR KEMAL 6
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞAR KEMAL 6

A+A-

"...Ama o korkak' diye bağırdı.

Herkes korkak, dedim. Sen de, ben de...

Sen de, ben de mi..?

Sen de ben de...Hepimiz ..."

 

  Yaşar Kemal'da korku, önemli bir olgu olarak pek çok romanda, romanın çatısını oluşturur. 1960'lı yıllarda yazdığı, ölümünden kısa süre önce yayınlanan  ' Tek Kanatlı Kuş' romanında korkuyu anlatmıştır.

 

 

 

"Ben hep korkudan korktum. Korkudan çok korktum. Roman yazdığım zaman içimde bir korku istemezdim. O yüzden bu kitapta da korkuyu anlattım. Kayseri'de askerlik yaptığım kasabanın üzerinde büyük bir taş vardı ve bütün kasaba bu taşın üzerlerine düşeceğinden korkuyor, taşı üzerlerine düşmesin diye demir zincirlerle bağlıyorlardı. Madem korkuyorsunuz o zaman çekin gidin diyordum. Seneler senesi bu korkuyu yazmak istedim."

 

 

 

&&&

 

           Yaşar Kemal, 'Kale Kapısı' romanında da korkuyu anlatmıştı. Babası öldürülen çocuğun (Mustafa'nın) korkusunu, Köylülerin babayı öldüren Salman'dan  korkusunu, Salman'ın korkusunu, köylülerin devletten, jandarmadan korkusunu... 

 

 &&&

 

            Yaşar Kemal, 1978 yılında basılan 'Deniz Küstü' romanında ise  korkuyu şöyle anlatmıştı:

 

    "...Ama o korkak' diye bağırdı.

 

     Herkes korkak, dedim. Sen de, ben de...

 

      Sen de, ben de mi..?

 

     Sen de ben de...Hepimiz  de...

 

     O kendi içine yumulmuşken, ben de içimden veryansın ettim.

 

     İnsanlar bu kadar korkmasalar, bu kadar zalim olurlar mı, bu kadar birbirlerine düşmanlık eder, birbirlerinin kuyusunu kazarlar mı, insan öldürürler mi, birbirlerine böylesine kıyar, köle eder sömürürler mi, birbirlerinin sırtına binerler mi, aşağılarlar mı, delirirler mi, sevmeyi, sevişmeyi böylesine unuturlar mı, uzattıkları el bu kadar buz gibi olur mu, düşünebilme yeteneklerini böylesine yitirirler mi, bastıkları yeri görmeyecek kadar üstümüzdeki gökten, altımızdaki topraktan, yıldızlardan, sulardan, çiçeklerden, dağ başlarından, ışıktan böylesine bihaber kalırlar mı, sevgisiz, sevisiz, dostluksuz yürekleri sıcacık, bir sevgili, bir dost yüzü için,  bir kuş gibi çırpınarak çırpmadan olur mu? "

 

 

&&&

Bu yazı toplam 747 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.