1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. YAŞAR KEMAL ( 7)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞAR KEMAL ( 7)

A+A-

 

 

"Yaşar Kemal'in yazacağı şeyleri yazmasına yetecek kadar uzun bir ömrü oldu.  2001 yılında ölen, sevgili eşi Thilda'ya hasta yatağında söylediği sözlerle bitirelim. "...Biz namuslu bir hayat yaşadık, iyi insanlar olarak namuslu bir hayat sürdük. .."

 

 

 Yaşar Kemal, 1952'den, 2013'e yazdığı bütün öykü ve romanlarında kendi yaşamından, tanıklıklarından yola çıkarak anlatılarını kurdu.

 

      Çeltik-pirinç tarlalarında  sulama bekçiliği yaptığı günlerin birikiminden yola çıkarak 'Teneke' romanını yazarken, bostan bekçiliği günlerini 'Hüyükteki Nar Ağacı' romanında anlattı. Sıcakta yanmış, bunalmış, iş bulamamış, aç-susuz köylülere, Bostan'ın  çaykarasında soğuttuğu serin kavun-karpuzu cömertçe  ikram etmiş olduğunu...

 

   Sıcaktan, sivrisinekten, hastalıklardan, salgınlardan, harplerden, devletin, ağaların-beylerin baskısından bunalan Yörüklerin  öyküsünü ' 'Binboğalar Efsanesi'nde anlatırken çocukluğunda özgürlüğe düşkünlükten sık sık evden kaçıp üç gün, beş gün, bir hafta evden uzaklaştığını anlatmıştır.

 

  Babasının ölümünden sonraki günleri köylerinin üstünde dönüp duran kartalları, köylerinde evlerdeki yılanları, " Yılanı Öldürseler" romanında anlattı.

 

&&&

 

Yaşar Kemal,  görkemli nehir romanlar yazdı. İlki 1955'te yayınlanan ünlü romanı  İnce Memet olmak üzere, Akçasazın Ağaları, Ortadirek, Bir Ada Hikayesi gibi ciltler dolusu romanlar...

    Çukurova'da köylülerin yaşadığı yoksulluğu ve zulmü, devletin; jandarması, zalimden yana bürokrasisi ile beylerin yanında saf tutarak, yoksul köylünün başını ezmesini, insanların alçaltılmasına, ezilmesine, aşağılanmasına karşı başkaldırısını anlattı...

 

    İnsan soyu, "başkaldırmayı; yemek içmek, yaşamak, uyumak, çocuk yapmak gibi yaşama biçimi yapmalıdır", diyerek zulme karşı başkaldırının gerekli ve hak olduğunu yazdı.

 

&&&

 

         Üç Anadolu Efsanesi, Binboğalar Efsanesi, Çakırcalı Efe, Ağrı Dağı Efsanesi gibi destansı romanlar yazdı. Çok başarılı bir dille, etkileyici, sürükleyici bir anlatımla düşsel destanlar anlattı.

 

         Röportajları romancılığının yanında büyük bir gazeteci, röportaj ustası olduğunun kanıtıdır. Denemeleri, düşünce yazılarıyla da yol gösterici aydınlatıcı, ufuk açıcı oldu.

 

&&&

 

 Kürt Sorunu, Ermeni Sorunu, Demokrasi, Özgürlük gibi ülkenin temel sorunlarında, çağının tanığı olmanın yanında sanığı da olmaktan çekinmeyerek cesurca gerçeğin, haklının, mazlumun yanında, ezilenden, sömürülenden, kırımlara uğrayanın, dili, kültürü yasaklananın, tehcir edilenin, öldürülenin, sürgüne gönderilenin, devletin sopası başından eksik edilmeyenin yanında safını belirledi.

 

     

 'Zulmün Artsın' diyerek zalime karşı durdu, susmadı, yılmadı, sözünü hep söyledi,

 

&&&

 

 

 

  Örgütlü mücadelenin içinde yer aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası'nın kurucusu ve ilk genel başkanı oldu. PEN Yazarlar Derneği'nin ilk genel başkanıydı. 1960'lı yıllarda, TİP'nin Genel yönetim ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi oldu.  Radyoda parti sözcüsü olarak konuştu. Mahalle mahalle, kahve kahve dolaşıp Türkiye İşçi Partisini anlattı, oy istedi.

 

 

 

&&&

 

 

 

       Uzun bir ömrü oldu. Yazacağı şeyleri yazmasına yetecek kadar uzun.  2001 yılında ölen, sevgili eşi Thilda'ya hasta yatağında söylediği sözlerle bitirelim. "...Biz namuslu bir hayat yaşadık, iyi insanlar olarak namuslu bir hayat sürdük. .."

 

      Edebiyatımızın evrensel sesi Yaşar Kemal yazdıklarıyla hep yaşayacaktır.

 

Bu yazı toplam 769 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.