Nimetullah Yıldız

Nimetullah Yıldız

YAŞAR ! KEMAL , KELİMELERİNİN ÖLÜMSÜZLÜĞÜNDE

 

           Kalemi elinden düşmeyenin , düştüğü nerede görülmüş . Yüreği , kelimenin aşkından tutuşanın , öldüğü nerede görülmüş  ; YAŞAR KEMAL' ölmüş diyorlar ! Ölümün tarifini bile yapamayanlar. Ölüm dedikleri nedir ki , sahi? Bir yaprağın sonbahara yenik düşmesi mi ? Yoksa , sonbaharı, sonbahar yapan şeyin  , dökülen yapraklar olduğu gerçeğini unutturan yanılgılarımız mı ? Sonsuz bir baharın yolcusuydu o . Sonsuza dek yaşar , YAŞAR KEMAL ." Yaşar " , " kemal 'e " ermiş kelimelerinin ölümsüzlüğünde .

           Evrenin tamamını kaplayan bir şey ölür mü ? Şöyle diyordu büyük usta bir yazısında "İnsan evrende gövdesi kadar değil , yüreği kadar yer kaplar." Işığa ulaşmaya çalışan bir pervane döner mi hiç yolundan .Şöyle diyordu büyük usta bir yazısında " Sen aleviyle yakan bir güneş ki şahane . Ben ışığa ulaşmaya çalışan bir pervane ."

           Barışın kelimelerini haykıran , k'alemi kağıda barıştıran o şiirin şairi ölür mü ? K'alemi kağıda d'eğmiş ve de şöyle demişti : " Dağlar , insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa , şimdi en güzel şiir barıştır ."

            Yoksa ! Umudun boyu , ömrün boyunda kısa mıydı ? K'alemi dili olmuş , k'ağıdını dostu bilmiş bir kelimenin ,sözünü kesebilirmiydi ki ölüm ?  K'aleminden akan kelimeler umudun yaşamında iken ; hangi umutsuzluğun ölümüne düşerdi bu düşlere sığmayan hissediş  . " Bir dil bulacağız " derdi büyük usta " Her şeye varan. Bir şeyleri anlatabilen,   böyle dilsiz , böyle düşmanca , böyle bölük pörçük dolaşmayacağız bu dünyada "derdi .

             Yalanı yenip , doğruyu doğrultmanın yolcusuydu . Kalemini doğrulttu ve de şaha kalktı doğruluğun kelimeleri :  " Yalanın gücü doğrunun güçsüzlüğünden değildir. Yalan teşkilat kurmuş, doğru yalnızdır. Yalanın geleneği var, senin doğrunun her gün yeniden yaratılması gerek. Her gün bir şafak çiçeği gibi yeniden açması gerek. Sen yenileceksin. Yenilmenin tadına varacaksın. Doğru yenilmeli. Yenilmeyen doğru yenmiş sayılmaz. Doğru yenile yenile öyle keskin bir hale gelmeli ki... Yüz bin yıl su altında yıkanmış , düzelmiş çakıltaşı gibi...

            Ardından ağlayanlara bir şeyler söyleyen kelimeleri vardı onun. Ardı arkası gelmeyen acılara gülümseyen bir erdemle yazılmış : " Gülümse bitsin karanlık .Gülümse karamsarları   şaşırt . Gülümse güller açsın yüzünde . Gülümsemenle yayılsın ışık . Dünyayı ısıtmasan da güneş gibi , çevreni ısıt .

            Sonra ardı arkası kesilmeyen kelimelerin yaşamında yaşardı Yaşar Kemal, hiç ölmezdi .

           "  İnsɑn çürümedikçe şiir çürümez. / Yaşar Kemal "

           "  Dünyanın bütün kötülükleɾine baş kaldıɾ. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabiliɾ. Kendi iyiliğine de baş kaldıɾ... / Yaşar Kemal "

           "   O iyi insanlaɾ o güzel atlaɾa binip çekip gittileɾ. 

               Demiɾin tuncuna insanın piçine kaldık. / Yaşar Kemal "

           "   Demir olsɑm çürürdüm , toprɑk oldum dɑ dɑyɑndım. / Yaşar Kemal "

           "    El eli yıkɑr, el de döner yüzü yıkɑr. / Yaşar Kemal "

           "    Hayat, umutsuzlukdan umut yaɾatmaktıɾ. / Yaşar Kemal "

Bu yazı toplam 1699 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.