1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. YAŞAR KEMAL (Ölümünün ikinci yıldönümüne doğru Yaşar Kemal yazıları (1)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞAR KEMAL (Ölümünün ikinci yıldönümüne doğru Yaşar Kemal yazıları (1)

A+A-

 

"...Kendimi bildim bileli hep yazmak istedim. Her şey onun üstünde döndü. Yaşamımı kazanmak için  çok işe girdim çıktım,  ama tek amacım yazmaktı. Hep onun için hazırlanıyor, yaşamla, kitapla kendimi zenginleştirmeye çalışıyordum..."

 

 

Uluslararası üne sahip yazarımız Yaşar Kemal'i 92 yaşında sonsuzluğa uğurladık. Uzun bir ömür yaşadığını söylememiz yanlış olmayacaktır; bunu şunun için söylüyorum: Yaşar Kemal, henüz Aşık Kemal'ken yani Toros eteklerinde, Gavurdağı'nda, ormanlarda, bataklıklarda, çeltik tarlalarında, nadaslarda, felhanlarda yayan yapıldak, günlerce, haftalarca dolaşıp, Çukurova ağıtlarını toplarken kararını vermişti, kafasında dönüp duran, anlatıp durduğu hikayeleri yazacaktı.

 

"...Kendimi bildim bileli hep yazmak istedim. Her şey onun üstünde döndü. Yaşamımı kazanmak için pirinç tarlalarında su bekçiliği, traktör şoförlüğünden , öğretmen vekilliğine, pamuk toplayıcılığından, bostan bekçiliğine, batöz ırgatlığına, biçerdöver sürücülüğüne, tabelacılığa, arzuhalciliğe kadar çok işe girdim çıktım, yaşamımı sağlamak için, ama tek amacım yazmaktı. Hep onun için hazırlanıyor, yaşamla, kitapla kendimi zenginleştirmeye çalışıyordum..."

 

    Aşık Kemal, köyünden, dağ köylerinden, ovalardan, kasabalardan topladığı buruşuk sarı kağıtlara yazdığı, ağıtlar, türküler, destanlarla, Adana'ya sürgün gönderilmiş Abidin Dino ile  Arif Dino ve Güzin Dino'nun karşısına çıkıyor, anlatıyor, anlatıyordu.

 

&&&

 

Bu görüşmelerden birinde Orhan Kemal'le tanışmıştı. Orhan Kemal onu arkadaşlarıyla, dostlarıyla tanıştırmıştı. Onlardan kitaplar alıyor, okuyor, ağıt topluyor, hikayeler yazıyordu.

 

    "...bir sabah bizim evin kapısı deli deli yumruklandı. Merdivenleri hızla inip açacaktım ki, ayağım kaydı. Dizim basamaklardan birine fena çarptı. Etim ezilmiş, derim soyulmuştu. İndim, kapıyı açtım. Bir de baktım bizim Yaşar. Elinde kitaplar, defter ama her zamankinden daha çoşku içinde;

   ---Geldim ha Raşit!"

   ---İyi, hoş geldin.  Ama sabah sabah, ya fettah ya!..."

   ---Yaşar elindeki kitabı sallayıp,  " Müthiş, müthiş"

   ---Ya?"

   ---Köyde ne düşündüm biliyon mu?"

   ---Ne düşündün?"

   ---Ot gibi yaşayan insan çok dünyada, dedim."

   ---Eeeee?

   ---Mesela, insan kendinin ot olmadığını ispat etmeli!.."

   ---Yani!"

     Gözlerini kıstı, Daha önce bütün bunları, nasıl, niçin tasarladığını deftere yazdığı şeyleri açtı;

   --- Bak ne yazdım!.."

   --- Ne bunlar?.."

   --- Ne mi?  Hikaye, oturdum köyde hikaye yazdım!.."

 

      Orhan Kemal ( Raşit Kemal Öğütçü) 'Orhan Kemal'in İkbal Kahvesi'  başlıklı anı -romanda, O günün devamını Nurer Uğurlu'ya  şöyle anlatır:

    "... O gün Yaşar'ın elinde defteri, önce ırmak kenarı, oradan Demirköprü, baraj.  Barajdan Kanal Köprü'ye. Dilberlersekisi'nden İstasyon'a...Oradan vurduk bağlar içine. Yaşar, yazdığını okuyor, okuduğunu anlatıyordu. Adana'yı fır döndük... Nadir'in kahvesine geldiğimizde defter bitmişti. Defter bitmişti ama benim de iflahım kesilmişti.

  ---Ha Raşit Nasıl?..."

 

&&&

 

    Yaşar Kemal, 1946 yılında gittiği İstanbul'da, Fransızlara ait hava gazı şirketinde kontrol memuru olarak çalıştıktan sonra askerliğini yapıp Kadirli'ye döner. Orada Komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanacak, ağır işkencelerden geçirildikten sonra konulduğu cezaevinde bıçaklanacaktır. Bir yıl kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra İstanbul'a gitmek için Ankara'ya uğrayacaktır. Orada Abidin-Güzin Dino'ların evinde Oktay Rifat da vardır. Onlara neler yaşadığını, neler yaptığını, neler yapacağını bir çırpıda anlatır.

    Oktay Rifat şaşırır ve sorar:  ---Kemal, bu dediklerini bir ömürde mi yapacaksın? ---Bir ömürde yapacağım!..."

 

   Oktay Rifat, daha sonraki karşılaşmalarında da Yaşar Kemal'e soracaktır:  "Sen bu anlatıklarını bir ömürde mi yazacaksın?.."

 

    Yaşar Kemal, bütün o anlattıklarını, roman konularını, yıllar içinde yeni biriktirdikleri dahil hepsini bir ömürde yazacaktır...

( DEVAMI VAR)

 

Bu yazı toplam 1154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.