1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yem hammaddelerinin ithalatında vergiler düşürülüyor
Yem hammaddelerinin ithalatında vergiler düşürülüyor

Yem hammaddelerinin ithalatında vergiler düşürülüyor

Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan Gıda Komitesi'nde yeni tedbirler masaya yatırıldı. Toplantıda yem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla çeşitli yem hammaddelerine ilişkin gümrük vergilerinde düzenleme yapılmasına da karar verildi.

A+A-

 

 

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, yaş meve-sebzedeki fire ve kayıpları azaltmak için, üreticiye ambalajlama, taşıma ve satış aşamasında ise soğutucu zorunluluğu için harekete geçti. Ayrıca, et fiyatları içindeki yem maliyetinin yüksekliği de dikkate alınarak, hammadde ithalatında fiyat avantajı sağlamak için vergi düşürülmesi yönünde bir karar çıktı. Yem sanayiinde hammaddenin büyük kısmı ithal ediliyor.

Yaş sebze meyveyi satıcı da buzdolabına koyacak

Gıda Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, yaş sebze ve meyvenin tüketiciye ulaşırken yüzde 25-30 dolayında fireye uğradığı belirtildi. Bunu önlemek için üreticiden taşımaya geçerken uluslararası standartlarda tek ve çok kullanımlı ambalaj zorunluluğu getirilmesi kararlaştırıldı.

Nakliye sürecinde ise soğutuculu taşıtlarla taşımanın zorunlu hale getirilmesi yanında, perakende satışta da buzdolabının zorunlu olması önerilerek, “Perakende satış noktalarında soğutuculu reyonlarda sergilenmesi hususlarında yeni standartlar belirlenmiştir. Bu standartlarda zorunlu uygulamaya geçilmesine ve geçiş sürecinin yönetilmesine ilişkin kararlar alınmıştır” denildi.

Açıklamada, perakende noktalara soğutucu zorunluluğuna yönelik olarak, pazar yerlerindeki olası uygulamaya ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Yaş sebze meyve pazarında bir diğer gündem maddesi olan toptancı hallerinin yeniden yapılandırılması konusunda da kritik kararlar alınacağı ve bu kararların gelecek toplantıya bırakıldığı belirtildi. Komitenin lisanslı depoculuk konusunda farklı modellerin incelenmesinin sürdürüldüğü belirtildi.

Et fiyatlarına ayarlama için yem hammadde ithalatı ucuzlatılıyor

Gıda Komitesi, et fiyatları içindeki önemli maliyet unsurlarından olan yem fiyatlarının düşürülmesi için de yine ithalat kapısını araladı. Türkiye yem üretiminde hammaddenin büyük kısmı ithal ediliyor. Hammadde ithalatındaki vergi ayarlaması Gıda Komitesi kararları içinde yer aldı. Açıklamada, “Et üretim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan yem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla çeşitli yem hammaddelerine ilişkin gümrük vergilerinde düzenleme yapılmasına karar verilmiştir” denildi. Ayrıca, hayvancılık teşvik ve desteklerinin de etkinliğinin artırılması için tedbirler üzerinde çalışıldığı vurgulandı. (Kaynak Dünya)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.