Yeni Askerlik Kanunu onaylandı

Yeni Askerlik Kanunu onaylandı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni Askerlik Kanunu’nu onayladı. Buna göre, askere alınma yaşı 20’den 21’e yükseldi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni Askerlik Kanunu’nu onayladı. Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül, 6519 sayılı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Yeni yasaya göre, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanabilecek. Kuvvet komutanları ve Genelkurmay başkanları için soruşturma açma izni ise Başbakan tarafından verilecek. Başbakan'ın onayı olmazsa soruşturma ve inceleme yapılamayacak. Yeni yasayla ayrıca kuvvet komutanlarının görev süreleri yaş haddine yani 65 yaşına kadar birden fazla kere uzatılabilecek. Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanlar da yaş değerlendirmesine alınacak.

Askerlik yaşı 21’e çıkarıldı

İsimsiz, imzasız, adressiz veya takma isimle yapıldığı anlaşılan ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak. Düzenlemeyle albaylar, general ve amirallerin bir üst rütbeye terfileri üçlü kararname ile yapılacak. Astsubaylıktan subaylığa uygunluk işleminde üçlü kararname esası kaldırılacak. Bu işlem, bakan onayıyla yapılacak.  Yeni yasa ile askere alınma yaşı da 20'den 21'e yükseltildi. Ayrıca, hava değişimi ve istirahat sürelerinin askerlikten sayılacak kısmı, uzun dönemler için 90 günden 30 güne, kısa dönemler için 45 günden 15 güne düşürüldü.

74 pilot istifa etmişti

17 Şubat’ta söz konusu yeni Askerlik Kanunu'ndaki TSK’de görev yapan pilotlara yönelik “zorunlu hizmet” süresinin uzatılması nedeniyle çoğunluğu binbaşı ve yüzbaşı rütbesinde görev yapan 74 pilot istifa etmişti. 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.