1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni KHK ile Güneydoğu’da 100 bin istihdam
Yeni KHK ile Güneydoğu’da 100 bin istihdam

Yeni KHK ile Güneydoğu’da 100 bin istihdam

Hükümetin hazırladığı ve yakında yayınlanması beklenen yeni KHK ile çeşitli destekleme projelerin bulunduğu ve bu projeler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ ya 100 bin yeni istihdamın sağlanacağı bildiriliyor.

A+A-

Yeni KHK ile Güneydoğu’da 100 bin istihdam

Hükümetin hazırladığı ve yakında yayınlanması beklenen yeni KHK ile çeşitli destekleme projelerin bulunduğu ve bu projeler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ ya  100 bin yeni istihdamın sağlanacağı bildiriliyor.

Hükümetin, bir süredir üzerinde çalıştığı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) son şekli verildi. Kısa bir süre içinde yayımlanması beklenen KHK'daki en önemli detaylardan biri de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yeni paket olacak. Düzenlemeler KHK'dan sonra Bakanlar Kurulu kararı ile hızla hayata geçirilecek. Pakette bölgenin üretim üssü haline getirip 100 binin üzerinde insana iş kapısı açacak programa ilişkin düzenlemeler de yer alıyor. Bölgeye yatırım yapanlara halen bilinen teşviklerin yanı sıra enerji ve finans maliyet desteği de sağlanacak.

Projeye dair paylaşılan bilgiler şöyle;

Projenin 23 ili kapsayacağı ve tüm illerin aynı şekilde destekleneceği bildiriliyor. 

Programa Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 il dahil olacak. Teşvik desteklerinden tüm iller aynı şekilde yararlanacak.

23 ilin tamamı teşviklerde kaçıncı bölgede olduğuna bakılmaksızın 6'ncı bölge olarak kabul edilecek. İller, 6'ncı bölgeye sağlanan tüm teşvik imkânlarından yararlandırılacak.

Bu teşviklere ilave olarak enerji desteği sağlanacak. İl il, sektör sektör bunlar belirlenecek.

Bölgede kendi fabrikasını açacakların,  kullanacakları kredi maliyetlerinin bir kısmını veya tamamını devlet üstlenecek. Daha önce devletin fabrikayı yapıp yatırımcıya vermesi gündeme gelmişti ancak bundan vazgeçildi.

İmalat sektörü ve ithal ikamesi ürünlere destekler artırılacak.

Bölgede halen imalat sektöründe çalışan 130 bin kişi bulunuyor. Yeni teşvik sistemiyle en az 100 bin yeni istihdam sağlanacak. Hedefe ulaşıldığında bölgenin işsizlik sorunu da büyük oranda çözülmüş olacak.

Bölgedeki turizm potansiyeli değerlendirilecek.  (Sabah)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.