1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Yeni sistemi 1 ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunacağız"
"Yeni sistemi 1 ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunacağız"

"Yeni sistemi 1 ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunacağız"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG sınavıyla ilgili yaptığı açıklamada, "TEOG'un yerine gelecek sistemi 1 ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunacağız" dedi.

A+A-

 

Bakan Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

    (TEOG'un kaldırılması) Mevcut yaşadığımız durumun bir resmini çekelim. Benim de TEOG'dan geçmiş evladım var, TEOG'un ne olduğunu ne olmadığını bilirim. Damdan düşmüşüz.

    25 yaşına kadar bir sınavdan bir sınava gidiyor. Spor yapabiliyor mu?

    Türkiye'nin şu andaki eğitim seviyesi, geçmiş yıllardan çok çok ileridedir.

    2002'de yaşam ömrü ortalaması 75.5'ti, şimdi yaş 78'i geçti. Eğitirseniz insanınız daha uzun yaşar. Refahınız artmış, ömrünüz artmış. Peki, niçin bu değişiklik? Hedefimiz büyük.

    Daha iyi gideceğiz. Nitelikli bilgiye sahip olmak lazım. Nitelikli bilim adamına sahip olmak lazım. 2002'de ihracatımız 36 milyar dolardı, şimdi 153 milyar dolar.

    Çok net, bana da geliyor, hep değişiklik. Evet ama daha iyiye, daha iyiye, daha iyiye. Dolayısıyla diyoruz ki, bize güvenin.

‘HEPİMİZ AYNI ODADAYIZ, FARKLI DÜNYALARDAYIZ'

    Bu yıl sınavı yapmıyoruz. Yerine ne gelecek? Ortaokulda bir şey verilmiyor, liseye hazırlık için, lisede bir şey verilmiyor, üniversiteye hazırlık için. Bu doğrultuda gidiliyor. İlkokulda kalsa dahi birtakım becerileri kazanmış olması lazım. Ortaokulda becerilerini kazanması lazım.

    Sınav mutlaka öğretim programının ayrılmaz bir parçasıdır. Ölçme değerlendirme olmadan evlatlarınızın hangi seviyede olduğunu bilemezsiniz. Bizdeki test olması. Mümkünse a,b,c test usulünden… Hepimiz aynı odadayız, farklı dünyalardayız. Aile içi iletişim aksar mı aksar. Kendisi ile barışık olsun.

‘TEOG, BİR ÖNCEKİLERDEN DAHA İYİYDİ'

    Kalkan TEOG bir öncekilerden daha iyiydi. Gelen de TEOG'dan daha iyi olacak. Sadece sınav dikkate alınmıyordu, not ortalaması da alınıyordu. Eskisinden çok daha iyi bir sistemi çalışıyorlar.

    Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olabilmek için eğitimin kalitesini artırmak lazım. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Alternatifler bize geldikten sonra Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Ek kısa zamanda velilerimizin önüne bir sonuç çıkaracağız.

    Bu yıl ilk defa, sosyal, kültürel, spor faaliyetlerini öğrencilerimizin, kayıt altına alıyoruz.

    Milli Eğitim Bakanlığımız ölçme değerlendirme konusunda Türkiye'nin en uzman kuruluşu. Bakanlar Kuruluna sunacağız. Bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunarız, tamamdır denildikten sonra hemen açıklarız.

    (Üniversite sınavlarında değişiklik) AK Parti'nin seçim beyannamesinde vardı. Ne zaman olur bilmiyorum.(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.