YENİ YIL (Hayat sen çabuk harcadın beni…)

Masa kalabalıktı, herkes demlenmiş, koyu sohbetin, yılda birde olsa bir araya gelmenin keyfini çıkarmaktaydı. Ortamı dolduran fondaki sanat müziğimi, müziğe eşlik etmenin coşkusu mu, ağır ama emin adımlarla boşalan kadehlerin verdiği rehavet mi sıcak ortamın oluşmasına etkendi bilinmese de, felekten çalınacak bir gece için yer zaman denklemi tümüyle hazırdı.

Şarkılar, yan masayı rahatsız etmeyecek şiddetteki gülüşmeler arasına meze niyetine bazen siyasi bazen felsefi sohbetler ortama sızsa da zaman akıp gidiyordu.

Saçları ağarmış adam fonda Müzeyyen Senar’ın “hayat sen çabuk harcadın beni” şarkısına bir an için takılıp kalmıştı. Arkadaşlarına ve yan masalara baktı, hemen herkes hoparlörlerden dökülen duayen sanatçının sesine  eşlik ediyordu…

 Gerçekten de hayat bizi harcamış mıydı, yoksa Cahit Sıtkı’nın şiirindeki gibi yolu yarılamanın ötesine geçmiş olmanın verdiği bir telaşla mı hayata sitem ediyorduk diye sordu kendi kendine. Zaman herkese adil olsa da hayatın herkese adil olamayacağını yine bir sohbette kendisi dile getirmişti (yanıldığını bu şarkıyla anlayacaktı).

Arkadaşları sohbette, kendisi dalıp gitmişti, bu dalgınlığının kısa süreli olması gerekliliğini çok iyi biliyordu, masanın neşesini kendi egosuna yenik düşüp bozamazdı. Hayır dedi, kendi kendine; hayatın bizi harcadığı falan yoktu, hayatı ıskalayan, harcayan, hayatın sadece acı yönlerine takılıp kalan bizlerdik. Hayatı acısıyla tatlısıyla bir bütün olarak göremeyen bizler arabesk tavırlarla ya feleği suçlamış, yada hayatı suçlarken kızım sana söylüyorum gelinim sen anla misali perde arkasındaki kadere sitem etmiştik.

Ak saçlı adam kendisini düşler bahçesinde gezintiye çıkaran kısa süreli uykusundan uyanıvermiş o an şarkı sözleri anlamsız gelse de Müzeyyen Senar’ın sesi müziğin tınısı sözlerinin saçmalığını silmeye yetmiş, suratındaki bilmiş muzip gülüşüyle  arkadaşlarına eşlik etmişti.

 

DİP NOT: Yeni yıla girerken hayatlarımızın tatlı günlerinin çok daha fazla olması dileğiyle… MUTLU YILLAR…

 

Bu yazı toplam 1482 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.