'Yetki' gitti, 'mağdur etme hali' kaldı

'Yetki' gitti, 'mağdur etme hali' kaldı
Özel Yetkili Mahkemeler kapatıldı, ancak yasalardaki bazı maddeler değiştirilmediği için binlerce kişinin karşı karşıya bırakıldığı mağduriyet hali devam edecek.

Hülya Emeç

VAN -  Av. Cemal Demir, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının hukukta karşılığı olmadığını belirterek, "TMK ile TCK'nin 214/2 ve 220. maddeleri kaldırılmaması hukukta bir şey değiştirmeyecektir" dedi.

“Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından Özel Yetkili Mahkemeleri (ÖYM) kaldıran AKP kendini şimdilik kurtardı, ancak bu mahkemelerin yargıladığı binlerce kişi, yasalar değişmediği için aynı mağduriyeti yaşamaya devam edecek. Mağduriyetlerin giderilmesi için de Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) tümden, TCK'de ise bazı maddelerin kaldırılması gerekiyor.”  Diye konuşan;. Demir, Özel Yetkili Mahkemelerin tarihsel serüveninin geçmişe dayandığını kaydederek, Cumhuriyet tarihinden bu yana yurttaşları mağdur eden İstiklal Mahkemeleri, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin devamı olarak Özel Yetkili Mahkemelerinin kurulduğunu belirtti. Özel Yetkili Mahkemelerin, 2004 yılında oluşturulan yeni CMK ve TCK ile hükümet ve "paralel devlet" diye adlandırılan cemaatin ittifakıyla kurulduğunu dile getiren Demir, "ÖYM'lerin 2004 ile 2014 yılı arasındaki serüveninde çeşitli dönemlerde farklı uygulamalar oldu. 2007 yılında KCK sisteminin Kürdistan'da kendini deklare etmesinden sonra hükümet tarafından özel bir çalışma başlatıldı" dedi. Cemaatin mahkemelerdeki örgütlemesinin 2010 yılında başladığına dikkat çeken Demir, "12 Eylül referandumundan sonra HSYK'nın yapısı değiştirildi. HYSK, cemaate yakın kişileri özel yetkili mahkemelere atayınca herkesin ilgi alanına göre muamele yapma durumu gelişti" dedi. 

'ÖYM'lerin cemaat eliyle aleyhine döndüğünü fark ettiği andan itibaren…'

14 Nisan 2009 yılında ilk "KCK" operasyonunun yapıldığını hatırlatan Demir, "Referandumdan bir sene önce yapılan operasyondu. Asıl toplumun siyasal, sosyal, hukuk çevrelerine, meslek örgütlerine kadar uzanan baskılar, 12 Eylül referandumundan sonra başladı" dedi. Kürt hareketi, cemaat ve hükümetin ittifakıyla tasfiye edilmek istendiğini söyleyen Demir, "KCK yargılamaları genişletildi ve doktorlardan avukatlara kadar uzanan bir imha operasyonuna dönüştürüldü" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.