1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. YILANLARIN ÖCÜ ROMANININ ÖDÜL HİKAYESİ (3)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

YILANLARIN ÖCÜ ROMANININ ÖDÜL HİKAYESİ (3)

A+A-

 

"Elemeyi geçip yarışmaya kalan dört romanı değerlendirecek Seçici  Kurul ise dokuz kişiden oluşmaktadır. Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Sabahattin Eyüboğlu, Orhan Kemal, Azra Erhat, Vâlâ Nurettin, Cevat Fehmi Başkut, Haldun Taner, Behçet Necatigil."

 

 

&&&

 

CUMHURİYET'İN ROMAN ÖDÜLÜ DUYURUSU

 

Piyade Okulu günlerinin biteceği günlerde, saklı gizli okuduğu Cumhuriyet gazetesinde; o yılki Yunus Nadi Ödülünün romana ayrıldığını, ödül miktarının 1000 TL olduğunu ve birincilik kazanan romanın günbölük( tefrika) yayınlanacağını öğrenir. "Mutlaka katılmalıyım, çok iyi bir olanak. Katılım için yıl sonuna kadar süre koymuşlar. Daha bitireceğim, düzeltip temize çekeceğim. Bir daha düzelteceğim..." derken, kura çekip Konya Astsubay Okulu'nda askerlik görevini sürdüreceği belli olacaktır.

 

Konya'da derslerden arta kalan zamanlarında, kütüphanede günde 7-8 saat çalışarak romanı bitiren Fakir Baykurt, yazı makinası yanında olmadığı için Konya'da görev yapan öğretmen Oğuz Tansel'den yardım istediğini, Onun yardımıyla romanı yazıp bitirdiğini anlatır. Yazı yanlışlarını düzelttiğini, sonra doğan çocuğu Işık'ı görmek için gittiği Burdur'dan Cumhuriyet'e postaladığını belirtir.

 

 AÇIK ARTIRMADA ÖDÜL

 

"Haziran ayı geldi; Yunus Nadi yarışmasının sonuçlarını açıklama günü yaklaştı. Arkadaşlarım birincilik senin diyorlar, ben de ikincilik alsam yeter!" diyorum der Fakir Baykurt.

 

1958 yılı Yunus Nadi Roman yarışmasına katılan romanları sekiz kişilik ön jüri eler. Bunlar Nadir Nadi, Burhan Felek, Selmi Andak, Cahit Tanyol, Vahdet Gültekin, Hamdi Varoğlu, Tevfik Sadullah ve Yaşar Kemal'dir.

 

 Elemeyi geçip yarışmaya kalan dört romanı değerlendirecek kurul ise dokuz kişiden oluşmaktadır. Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Sabahattin Eyüboğlu, Orhan Kemal, Azra Erhat, Vâlâ Nurettin, Cevat Fehmi Başkut, Haldun Taner, Behçet Necatigil.

 

"Gazeteler büyük Kurula sunulan dört romanı duyurdu. İçinde " Yılanların Öcü" var. Yüreğim küt küt atarak asıl sonucu bekliyorum. Kendimi başka işe veremiyorum" diye yazacaktır.

 

Bir gece yarısı kapıları çalınacak, Fakir Baykurt, picamaları ile gelenleri karşılayacaktır.

 

"Efendim gece yarısı iyi bir haber için rahatsız ediyorum. Ben Cumhuriyet'in Konya muhabiri Sofu Tuğrul, Fakir Baykurt'u kutlamaya geldim."  Sofu Tuğrul yarışma sonucunu açıklıyor. "Yılanların Öcü ile Fakir Baykurt birinci, Aylak Adam'la Yusuf Atılgan ikinci, Ne Ekersen romanıyla Mehmet Seyda üçüncü.  Kutlarım..."

 

 "Söylemeyi unutmadan, Efendim bin lira olarak duyurulan ödülü 4000'e çıkardılar. Bu da müthiş bir şey! Sizi gerçekten kutlarım..."

 

Sofu Tuğrul ertesi gün yeniden gelecek, "Efendim çok özür dilerim, dün gece bir yanlışlık yapmışım. Ödül tutarı, Büyük Kurul Başkanı Halide Edip Adıvar'ın önerisiyle gazetemiz tarafından 5000'e yükseltilmiş. Haber bugün gazetede çıktı ama burda okuyabilmek için yarını bekleyeceğiz ne yazık.." diyecektir. (DEVAM EDECEK)

Bu yazı toplam 789 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.