1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yıldırım'dan CHP'ye: Diktatör arıyorlarsa geçmişlerine baksınlar
Yıldırım'dan CHP'ye: Diktatör arıyorlarsa geçmişlerine baksınlar

Yıldırım'dan CHP'ye: Diktatör arıyorlarsa geçmişlerine baksınlar

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'diktatör' diyen CHP Sözcüsü Bülent Tezcan için "Diktatör arıyorlarsa geçmişlerine baksınlar" dedi.

A+A-

 

 

 

AK Parti'nin grup toplantısında konuşan Yıldırım şunları söyledi:

    Son zamanlarda ana muhalefet partisi CHP'de ciddiyeti giderek artan bir uslüp bozulması yaşanıyor. Sayın (CHP lideri) Kılıçdaroğlu'nun ne dediğini anlayan varsa beri gelsin. Ana muhalefet partisi sözcülerinin de ayarı kaçmış bir dil kullanmaya atan sebebi de merak ediyoruz. Bir parti sözcüsü (Bülent Tezcan) geçen gün Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) hakkında münasebetsiz laflar etti. Bunu dinleyince adam parti sözcüsü mü parti sövücüsü mü doğrusu anlayamadım.

 

'ÖYLE BİR CEVAP VERİRİM Kİ ALTINDAN KALKAMAZLAR'

    Burada terbiyem müsade etmiyor öyle bir cevap veririm ki altından kalkamazlar. Şeddeli diktatör arıyorlarsa geçmişlerine geleneklerine baksınlar.

    Sayın Kılıçdaroğlu sadece Cumhurbaşkanımıza partinize değil aynı zamanda millete de hakaret etmekten geri durmuyor. Sandığa gidip oy veren vatandaşlara yükleniyor niye AK Parti'ye oy veriyorsunuz diye onlardan hesap sormaya çalışıyor. Sen ikide bir cumhurbaşkanımıza saygısızlık yapacaksın meşru siyaset dilinin dışına düşeceksin sonra da saygı bekleyeceksin. Diyor ki 'Evet' oyu verenlerin çoğu pişman nereden biliyorsun? Başarısızlığının faturasını AK Parti'ye ve onun liderine hakaret ederek örtemezsin. Çalış çabala bir gün belki sen de iktidar olursun.

    Bi de diyor ki 'Demorkasinin namusunu kurtaralım'. Merak etme AK Parti 15 senedir milletimizle birlikte demokrasinin namusunu vesayetçilere darbecilere karşı korudu, korumaya devam ediyor. Eğer bir şey kurtarmak istiyorsan ileri gidemeyen partini kurtar. Bu ülkenin siyasetinde artık bu ayıplı dilin yeri yok herkes ne konuştuğunu bilecek.

'GÖREVİ DEVREDEN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM'

    Arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yaptıklarını ve görevlerini başka arkadaşlara devrettiklerini biliyoruz. Belediyelerimizdeki istifa ve değişim de aynı anlayışla gerçekleşiyor. Bunu nöbet değişimi olarak görüyoruz. Başka partiler gibi görev bitene kadar değil, son nefesi verene kadardır. Görevlerini devreden bütün belediye başkanlarımıza bir kez daha hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

'BU SABAH İTİBARIYLA HABUR SINIR KAPISI MERKEZİ HÜKÜMETE DEVREDİLDİ'

   

    Kuzey Irak'ta gayrimeşru referandum oldu, 'Bu refarandumu tanımıyoruz' dedik. 'Bütün havalimanları sınır kapıları merkezi hükümetin kontrolünde olmalıdır' dedik. 'Irak Anayasası'na göre Irak'ın toprak bütünlüğü asla zedelenmemelidir' dedik. 'Bu referandumu yapanlar bunun bedelini ödemelidir' dedik. Ne oldu? 'Bunlar artık orada yöneticilik yapamaz' dedik. Bırakmak zorunda kaldılar. Habur sınır kapısı da bu sabah itibarıyla merkezi hükümete teslim edildi. Bundan böyle Habur geçişindeki bütün kontroller Irak hükümeti tarafından yapılacak. Mevcut güzergah devam edecek kısa vadede de Telafer üzerinden ayrı bir koridoru da devreye alacağız.

 

İHRACATTA YENİ HEDEF

 

    Gelecek 10 yılda en büyük gücümüz yatırım, üretim ve ihracatta büyüme olacak. 2017 yılını ihracatta, istihdamda seferberlik yılı ilan etmiştik. Hedefi ihracatta 153 milyar koymuştuk. Şimdi yeni hedefimiz 156.5 milyar dolar. Arkadaşlarımızın ortaya koydukları büyük gayret için şükranlarımı sunuyorum.

 

KOBİLERE KREDİ HİBESİ

 

    KOBİ'lerimize yeni bir kredi imkanı getiriyoruz. KOBİ'ler eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70'i ödemesiz, yüzde 30'u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız. Amaç katma değeri yüksek ürünlere KOBİ'leri yöneltmek. 500 milyon desteği KOBİ'lerimize vermiş olacağız. Stratejik ürün desteği planladık. Bu programda da yerli ve milli ürünler ayrıca desteklenecek. Yerli katkısı ne kadar fazlaysa bunlara ayrı bir destek programını da hayata geçiriyoruz.

 

'GÜMRÜK KAPILARINDA YENİ SİSTEM GELİYOR'

 

    Bir diğer gelişme gümrük kapılarında. Gümrük kapıları malların ve ziyaretçilerin karşılaştıkları, bizim vitrinimiz niteliğindedir. Kara gümrük kapılarımıza gelen ve giden bütün araçlar artık otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemi ile çalışacak. Yarın itibarıyla 17 sınır kapımızda kurulan sistem faaliyete geçecek. Kapıköy, Sarp ve Türközü sınır kapılarında da sistem çalışmalar biter bitmez faal hale gelmiş olacak. Kaçakçılıkla mücadelede önemli bir adım atmış olacağız.

 

'ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK'

 

    Engelli vatandaşlarımızın hakkını teslim eden onlara öncelik sağlayan tek parti AK Parti'dir. 2002'de 5777 memur vardı. Şimdi 52.236. 10 kattan fazla büyük. 365.000'in üzerinde engelli vatandaşımıza iş, aş sağladık 15 yılda. 15 yıl içinde engellilerle ilgili kapsamlı yasayı da AK Parti iktidarında biz çıkardık. Önümüzdeki sene, 2018'de 5.000 engelli kardeşimize iş vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. E-KPSS sınavının geçerlilik süresi 2 yıl. Hakları yanmasın diye bunu 4 yıla çıkarıyoruz.

 

'BÜTÇENİN BÜYÜKLÜĞÜ 763 MİLYAR LİRA'

 

    2018 bütçe görüşmelerine başlıyoruz. 2018 bütçesi nedir, ne değildir. Bu bütçemiz AK Parti iktidarının 16. bütçesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nde üst üste 16 bütçe yapan başka bir iktidar var mı? Ben hatırlamıyorum. Bütçenin bu seneki büyüklüğü 763 milyar lira. 2018 bütçesinde faize vereceğimiz miktar yüzde 9. 2002'de bütçenin yüzde 43'ü faiz borcuna gidiyordu. 2002'de 100 lira vergi topluyorduk, içinden 86 lirasını faize yatırıyorduk. Geriye 14 lira para kalıyordu, bozdur bozdur harca. Bu bütçede 100 liranın 88 lirası bizde kalıyor. Gönlümüz istiyor ki hiç vermeyelim.(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.