1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali yarın başlıyor
Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali yarın başlıyor

Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali yarın başlıyor

Batman Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından gerçekleştirilecek Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali, yarın başlıyor.

A+A-

"Kamerayeke me heye û rêhaltiya me (Bir kameramız ve yoldaşlığımız var)" sloganıyla gerçekleştirilen 4. Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali, 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival, "Eğer sinema bir gerçeğe daha da yakınlaştırma aracıysa, o zaman her gerçeğin bir parçası olmalıyım. Kıyısında köşesinde değil, orta yerinde, onun bir parçası olmalıyım" diyen yönetmen Halil Dağ ve sinemasına adanıyor. Festivalin sloganı da Halil Dağ'ın sinemaya bakış açısından esinlenilerek, piyasa sinemacılığından uzak gerçeklikle ve yoldaşlıkla bağ kuruluyor. Festival, kendi dili ve kimliğiyle kültürel, sanatsal üretimlerde bulunan yeni nesil Kürt sinemacılar için önemli bir sinema organizasyonu olarak gerçekleşiyor. 

Sinemada Umut

Festival, Kürt sinemasının gelişimine katkıda bulunmayı, insan hakları, demokrasi, barış gibi evrensel değerleri esas alan, toplumsal mücadele değerlerine saldırmayan, kadını ve doğayı meta olarak görmeyen, ötekileştirmeyen, sinemasal ürünleri programına almayı hedefliyor. Festivalde kısa film ve kısa film-öykü kategorilerinden oluşan yarışmalı bölümlerin yanı sıra, uzun metrajlı filmler ile belgesel filmlere de gösterim kategorisinde yer verilecek. Yılmaz Güney'in adını verdiği festivalde bu yıl da her yıl olduğu gibi Yılmaz Güney sinemasından bir örnek gösterilecek. Bu yıl, Güney'in sınıfsal çelişkileri en belirgin haliyle anlattığı ilk filmi olan Umut filminin gösterimi yapılacak. Bu filmin seçilmesinin özel bir amacı da filmin başrolünde oynayan isimlerden biri olan ve geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren Tuncay Kurtis'in anılması amaçlanıyor. 

Festival yarışma bölümü

Festivalin yarışma bölümünde ise, 10 kısa film yarışıyor. Kısa film kategorisinde 1. seçilecek filme 7 bin TL, ikinci filme 5 bin TL, üçüncü filme ise 3 bin TL para desteği, kısa film-öykü ödülü kategorisinde seçilecek öyküye ise, 5 bin TL film yapım desteği verilecek. Türkiye ve Kürtlerin yaşadığı birçok ülkeden Kürt yönetmenlerin yer aldığı festival jürisi şu şekilde: Şilan Sadi, Jano Resadiani, Teymur Evdike, Zeynel Doğan, Berfin Emektar, Hadi Sümer, Orhan Alkaya. 

5 gün devam edecek festivalde gösterimi yapılacak filmler ise şunlar: Döngü, Zıman, Xal u Xarze, Evli Bir Çiftin Macerası, Baghdad Messi, Identıty, Ana Dilim Nerede, Evsizin Evi, Gökyüzü, Pepûk, Bê Re- Deng, Sor, Asê, Veşartî, Orman, Köy, Döngü, Kağıttan Kayıklar ve Fecira.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.