1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. “Yokuş yol’a çıktı
“Yokuş yol’a çıktı

“Yokuş yol’a çıktı

“Yokuş yol’a çıkmaya hazırlanıyoruz, dediğimiz günden bu yana ne kadar zaman geçti bilmiyoruz. Bildiğimiz; eksik-fazla karşınızdayız nihayet” diyerek sayfalarını açıyor Yokuş Yol’a.

A+A-

Haber Merkezi-Turgut Uyar’ın “Yokuş Yol’a” şiirinden mülhem merhaba diyor dergi. İlk sayıda Cahit Koytak, Abilmuhsin Sönmez, Banu Özbek, Betül Aydın, Bilal Can, Bülent Sönmez, Can Küçükoğlu, Cihan Ülsen, Devran Aramgah Dilek Kartal, Enes Faruk Nom, Feyzi Baran, Hacer Akıcı, Muhammed Palewi, Ömer Köse ve Yusuf Ekinci şiirleri ile yer alırken Engin Elman, Esra Aydın, Hares Yalçi, Lezgin Akan, Murat Özyaşar, Rabia Boran, Reha Ruhavioğlu, Veysi Erdoğan da öyküyle katılıyor dergiye.

Ednan Fırat ve Xalid Sadînî öyküleri, Zeynep Güngör Roboskî’ye dair değinisi ve İ. Halil Baran şiiri ile derginin Kürtçe yazan kalemleri oldular. 
M. Emin Hewîdar, Turgut Uyar’ın “Yokuş Yol’a” şiirini; Ayhan Geverî, Mehdi Exewanê Salis’in şiirini; Hatice Kılıç, Ehmedi Şamlû’nun şiirini Farsçadan Kürtçeye çevirirken Newzad Dodanîj de Ahmed Arif’in “Otuz Üç Kurşun” şiirini Zazacaya çevirerek dergide yer aldı. 

Kadın dengbejlere dönük bir yazı kaleme alan Tuğba Soylu, ayrıca “Dengbêj Gazin” ile sıcak bir röportaj gerçekleştirdi.

Bilal Medeni, “gerçek değildir büyük kentler” diyerek Rilke’nin mısralarıyla başladığı yazısında Diyarbekir’in kendi ülkesinden sürgüne gönderilen bir şehir olduğundan bahsederken, Süveyda Deniz de egemenin elinde bir aygıt oluşundan yola çıkarak Meksika duvarına, kutsalla kurduğu bağla Ağlama duvarına, Sartre'ın kaleminden Kader duvarına, Atillâ İlhan'ın “Duvar” şiirine oradan da Baudrillard'ın gerçeklik duvarına değindiği zihin açıcı ve kışkırtıcı bir duvar yazısı ile bu sayıda Yokuş Yol’a’da yerini aldı.

“Ne olursa olsun sözün namusunu koruyarak” yolu yürüyecek dergide Yavuz Ekinci, Abdurrahim Ay, Mücahit Bilici, Halil Yakut ve Sabiha Ünlü de yazdılar.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.