1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. YSK Temsilcisi: İtiraz 22 Nisan'da görüşülecek
YSK Temsilcisi: İtiraz 22 Nisan'da görüşülecek

YSK Temsilcisi: İtiraz 22 Nisan'da görüşülecek

'Başka bir yol bulamadıkları için yeniden seçim istediler' diyen YSK Temsilcisi, başvurunun pazartesi günü görüşüleceğini açıkladı. Temsilci, 'iptali gerektirecek bir durum yok' dedi.

A+A-

Tigris Haber - 31 Mart yerel seçimlerinin İstanbul ayağında, Cumhur İttifakı’nın sonuçları kabul etmeyerek 17 gün süren itiraz sürecinden sonra, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun mazbatasını teslim ettiği CHP’li Ekrem İmamoğlu, resmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı oldu.

İmamoğlu görevine başlarken, AK Parti ve MHP olağanüstü itiraz yoluyla Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak seçimlerin yenilenmesini istedi. Gözler YSK’ye çevrilerken, başvuruda son durumun ne olduğu gündemin en çok merak edilen konusu.

22 NİSAN’DA GÖRÜŞÜLECEK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) YSK Temsilcisi ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, herhangi bir aksilik olmaması durumunda YSK’nin olağanüstü itiraz başvurusunu 22 Nisan Pazartesi günü görüşeceğini bildirdi.

Başvuruya ilişkin son durumu Artı Gerçek’e konuşan Tiryaki’nin değerlendirmeleri şöyle:

DOSYALAR İNCELENİYOR

“Pazartesi bir aksilik olmazsa gündeme gelecek ve görüşülecek”, diyen Tiryaki, şu an YSK’de dosyaların incelendiğini söyledi. Olağanüstü itiraz sürecinin yasa gereği “derhal” görüşülmesini gerektirdiğini belirten YSK Temsilcisi, çıkacak kararın hukuki olması gerektiğinin altını çizdi.

‘SEÇİMİ İPTAL ETTİRECEK BİR NEDEN YOK’

Yapılan itiraza ilişkin başvurunun hukuksal dayanaktan yoksun olduğunu dile getiren Tiryaki, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin itirazının hukuksal dayanağı yok. İptali gerektirecek bir neden yok” dedi.

“Yüksek Seçim Kurulu’nun bu koşullar altında seçimin yenilenmemesi kararını vermesini bekliyoruz, bir hukukçu olarak bu talebi reddetmesini bekliyoruz” diyen Tiryaki, şöyle devam etti: “Yüksek Seçim Kurulu’nun Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Büyükçekmece için de, MHP’nin Maltepe için de, yine İstanbul için de yaptığı başvuru, mevcut hukuk düzeni içerisinde reddedilmelidir. Söyledikleri hiçbir şey bu seçimin yenilenmesi için haklı gerekçe olamaz.”

‘BİZİM 3 OY FARKI OLAN YERLERDEKİ BAŞVURUMUZ REDDEDİLDİ, AKP İSE HER YERDE YENİDEN SAYDIRDI’

Tiryaki, muhalefetin itiraz başvurularının sonuçsuz kalırken, iktidar partisinin başvurularının kabul edilerek her yerde yeniden sayımı gerçekleştirdiğini dile getirdi. Söz konusu durumu eleştiren YSK Temsilcisi, “Hiçbir yerde bizim geçersiz oyların sayılması taleplerimiz, arada 3 oy farkının olduğu yerlerde bile kabul edilmezken, Adalet ve Kalkınma Partisi her yerde geçersiz oyları saydırdı. Kendi lehine dönebileceği her yerde. Hatta İstanbul’un 6 ilçesinde bütün oylar sayıldı. Bunların hiçbirisi lehlerine dönmedi” dedi.

Tiryaki ayrıca, AK Parti’nin itiraz yaptıkları yerlerde sonucun muhalefet lehine çıktığına dikkat çekerek, “Bölgede, Kürt illerinde yaptıkları itirazların hepsinde bizim oylarımız arttı. Iğdır’da, Kars’ta, Erciş’te” dedi.

‘BAŞKA BİR YOL BULAMADIKLARI İÇİN İPTAL İSTİYORLAR’

AK Parti’nin başka bir yol bulamadığı için seçimin iptalini istediğini ifade eden Milletvekili Tiryaki, sözlerini şöyle noktaladı: “Şimdi de başka bir yol bulamadıkları için seçimin yenilenmesi talebinde bulunuyorlar. Böyle bir hakları var, bulunabilirler ama bu talep yasal dayanaktan yoksun. Yüksek Seçim Kurulu’nun da reddetmesi gerekiyor bu talebi.

‘SEÇMEN TAŞINMASI HAKKINDA SEÇİMDEN ÖNCE BAŞVURMUŞTUK, REDDEDİLDİ’

AK Parti Büyükçekmece’de seçmen taşındı diyor, İstanbul için Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti’nin itirazları vardı seçimden önce. Bunlar göz önünde bulundurulmadı. Bizim seçmen taşımayla ilgili Kürt illerinde tespit ettiğimiz 30 binin üzerinde seçmen vardı ama bu başvuru göz önünde bulundurulmadı.

Üstelik bunu seçim sonuçları kesinleştikten sonra yapıyor Adalet ve Kalkınma Partisi. Biz bunu seçmen listeleri askıdayken süresi içerisinde yapmıştık ve reddedilmişti.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.