YÜZÜKLERİN EFENDİSİ (HİKAYE)

 

Hikaye bu…Doğası gereği anlatılması gerek, anlatılması yetmez anlaşılması gerek, anlaşılması yetmez kıssadan hissesi gerek.

 

Bir gün padişahın biri tüm vezirlerini toplar etrafına, baş veziri seçecektir.Ben veziri seçemedim, hepiniz de birbirinden değerlisiniz, düşündüm taşındım şöyle bir yol buldum. Bana öyle bir yüzük bulun ki; fakiri mutlu zengini mutsuz etsin, fakir her baktığında ya da taktığında yüzüğü veren mutluluğu gözlerinde okunsun, zengin her taktığında mutluluğu mutsuzluğa, mutsuzluğu derse dönüşsün.

 

Süre dolar, yüzükler gelir. Sırası gelen yüzüğü sunar. Padişah önce yanındaki fakire taktırır yüzüğü, değerli taşlarla süslü, ömrü boyunca parmağına takmayı dahi hayal edemediği yüzük  incecik parmaklarında, mutluluk ömür boyu etlenmemiş suratında. Ardından padişah takar, mutluluğunda değişiklik yoktur. Bu seremoni son yüzüğe dek sürüp gider. Son yüzük gelir; fakir takar, mutludur zavallım, onda renk değişmez. Padişah alır eline daha takmadan rengi benzi atmış yüzündeki mutluluktan eser kalmamıştır. Aynı yüzüğü tekrar fakire takarlar, fakirim yine mutlu. Baş vezir bellidir artık. Diğer yüzük sahipleri biraz kıskançlık birazda merakla nasıl becerdi bunu düşünceleri ile baş vezire bakmaktalar. Baş vezir halden anlar, zeki adam, anlatmaya başlar; ‘ çarşıya çıkmıştım, en şık mintanımı giymiş en pahalı takılarımı takmış havalı havalı dolaşıyordum. Aniden bir derviş önüme dikildi, biraz da sinirlice, ’bu da gelir bu da geçer’ dedi. Ben öfkemden kudurmuş ne yapacağımı düşünürken az önce mutsuzluğu yüzünden okunan köşedeki dilenci neşelenmiş sevinmiş hatta belki de mutlu olmuştu. Yüzüğün içine bunu yazdım: bu da gelir bu da geçer.’ 

 

DİP NOT: Her şey gelip geçici! Baki kalan şu kubbe de hoş bir seda…

 

Bu yazı toplam 1178 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.