1. YAZARLAR

  2. Yakubi Doktor

  3. Zekası Uf uf’lar Projeleri 1
Yakubi Doktor

Yakubi Doktor

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Zekası Uf uf’lar Projeleri 1

A+A-

Bu dünyada şart olan “olmazsa olmaz” olan buluşlar var hayatımızda; internetten önce bilgisayar, bilgisayardan önce elektrik gelir, bilgisayar her ne kadar “ben her problemi çözerim” havasında da olsa ve internet “bende aradığın her şeyi bulabilirsin” dese de elektrik hepsine şunu der “ben olmazsam siz bir hiçsiniz”.

 

Hayatımıza teknoloji ne kadar girdiyse biz de o kadar “insan” sıfatından kaybederek robotlaştık, hissizleştik, çevremizde olanları umursamaz olduk, yolda herkesin ya başı öne eğik elde telefon, ya kulakta kulaklık elde ıpod, teknolojinin efendisi olmamız gerekir ama kölesi olmak üzereyiz, şimdilerde çocuklar anne ve babası ile daha fazla vakit geçirmek için elektrik gitsin diye dua eder oldu; Edison efendi 1879 yılında ampul icadı üzerinde çalışırken bunu hesaplamamıştı büyük ihtimalle.

 

Güneş enerjisi konusundaki ilk çalışmalar ise 1600 yılında Galile’nin merceği bulmasıyla artmıştır. İlk defâ güneş enerjisi ile çalışan, hava çevrimli  makinayı, 1868 yılında Ericsson geliştirmiştir. Shuman ve Boys, 1913 yılında parabolik aynalar yardımıyla bir buhar üreticisi
yapmışlar ve bundan faydalanarak Nil Nehrinden su çeken bir sulama pompasını
çalıştırmışlardır. 1840’ta Amerikalı Samuel Morse ise “Mors Alfabesi’ ni icat ederek” dünya için en önemli buluşlardan birine adını yazdırdı. Mors alfabesi özellikle, deniz ulaşımında, radyo, telgrafta, hareketli vasıtaların haberleşmesinde ve ışıkla karşılıklı haberleşmede kullanıldı ve Braille alfabesi, körler alfabesi olarak da bilinir, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme özürlü insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe metodudur fakat çıkış noktası bu değildir çıkış noktası; Napolyon'un talebi doğrultusunda, askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirdiği sisteme dayanır.

 

Şimdi bu “olmazsa olmaz” dediğimiz buluşlarla alakalı komple teorilerine bir bakalım:

Az önce saydıklarım; dünyada elektriğin, bilgisayarların ve internetin olmadığı yani SİBER KIYAMET denilen kıyamet teorisi gerçekleştiği zaman işimize yarayacaktır. Bunları kendiniz ve çocuklarınız için mutlaka öğrenin ve gerekli alt yapıyı mutlaka sağlayın derim.

 

Unutmadan yapmanız gereken diğer şey ise;  telefonunuzdaki kayıtlı isimleri mutlaka bir de kağıtlara not etmeniz ve çektiğiniz dijital fotoğraflarınızı telefonlarınız kilitlenmeden, puk kodları unutulmadan, dokunmatik ekranlarınız bozulmadan, telefonunuz suya düşmeden ya da kırılmadan kağıtlara bastırıp albümlere yerleştirmenizdir derim çünkü; şarj uçar yazı kalır…J

 

Ya da başka bir teoriye göre diyelim ki güneşin dünyaya küstüğü gün geldi ve kibritçi kız misali elimizdeki son kibriti de tükettik işte o vakit için de şimdiden bir şeyler yapmak lazım mesela  malumun icadı ateşi yeniden bulmak lazım, mümkünse  sönmüş güneşi şutlayıp kutup yıldızını yerine yörüngeye misafir etmek lazım…J

Dünyamızı suların basma teorisine gelince onun içinde bot sistemli yüzebilen evler yapılmalı ve yedeklenmeli diye düşünüyorum.

 

Çılgın mıyım? Siz çılgın görmemişsiniz;BİR SONRAKİ YAZIMDA! :)

 

Bu yazı toplam 16281 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.