1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Zekeriya Öz Operasyondan alındı…
Zekeriya Öz Operasyondan alındı…

Zekeriya Öz Operasyondan alındı…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının koordinatörlüğü dosyasından alındı. Dosya İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'ya verildi.

A+A-

Başsavcılıktan "yolsuzluk ve rüşvet soruşturması" açıklaması

İstanbul-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada “yolsuzluk ve rüşvet” operasyonlarıyla ilgili 13 ve 21 Eylül 2012 ile 14 Şubat 2013 tarihlerinde 3 ayrı soruşturma başlatıldığı, soruşturmalarda sivil vatandaşların yanı sıra bir kısım kamu görevlilerinin de şüpheli olarak yer aldıkları belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘yolsuzluk ve rüşvet” operasyonlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ‘yolsuzluk operasyonu” olarak medyada yer alan soruşturmalar hakkında kısa bir açıklamaya ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, üç ayrı soruşturmanın 13 Eylül 2012, 21 Eylül 2012 ve 14 Şubat 2013 tarihlerinde başlatıldığı bildirildi. Başsavcılıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"a) Kolluk makamlarından gelen bilgiler çerçevesinde 13 Eylül 2012, 21 Eylül 2012 ve 14 Şubat 2013 tarihlerinde 3 ayrı soruşturma başlatılmış, bu soruşturmalarda sivil vatandaşların yanı sıra bir kısım kamu görevlileri de şüpheli olarak bulunmakta, soruşturmalardan ikisi genel olarak İmar Kanunu’na ve Kıyı Kanunu’na muhalefet etmek şeklinde olup, kamu görevlilerinin rüşvet aldığı ve görevi suiistimal ettiği iddiaları da bulunmaktadır.

b-) Bu soruşturmalardan birisi Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli bir cumhuriyet savcısı tarafından, diğer ikisi kaçakçılık narkotik bürosunda görevli başka bir savcı tarafından yürütülmekte olup, bu savcılardan önce başka cumhuriyet savcıları da aynı soruşturmaları yürütmüş, büro değişikliği ve benzer sebeplerle savcı değişikliği olmuştur. Dosyalardan biri 12 Temmuz 2013 tarihinde, diğeri 22 Temmuz 2013 tarihinde şu an iki dosyanın soruşturmayı yapan cumhuriyet savcısına tevzi edilmiş, üçüncü dosya ise 2 Aralık 2013 tarihinde şu an soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına tevzi edilmiştir.

c-) Soruşturmaların kapsamı, şüpheli sayısının çokluğu, gözaltındaki şüphelilerin işlemlerinin yasal gözaltı süresinde bitirilmesi gerektiği nazara alınarak ve delillerin tam olarak toplanıp, soruşturmanın kısa sürede ikmal edilmesi için önceden beri kapsamlı soruşturmalarda uygulanageldiği gibi bu soruşturmalara yardım etmek üzere de iki cumhuriyet savcısı daha görevlendirilmiştir. Yeni görevlendirilen cumhuriyet savcıları memurlar ve kamu görevlilerinin suçlarını soruşturmak için kurulmuş bulunan ‘Memur Suçları Soruşturma Bürosu ve Özel Soruşturma Bürosu’nda görevli olup, önceden beri memur ve kamu görevlilerinin soruşturmalarını yürütmektedirler.

d-) Yargı mercileri yasalar ve görevle ilgili iç düzenlemeleri çerçevesinde hakikatlerin ortaya çıkarılması ve yasal gereğinin yapılması için çalışmakta olup, yanlış anlamalara sebebiyet vermemek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu kısa açıklama yapılmıştır. Kamuoyunun bilgilerine sunulur”.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.