1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. 'Baharda Dört Ayaklı Minare ziyarete açılacak'
'Baharda Dört Ayaklı Minare ziyarete açılacak'

'Baharda Dört Ayaklı Minare ziyarete açılacak'

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde, çıkan çatışmalarda hasar gören Dört Ayaklı Minare'nin yeniden ziyarete açılacağı belirtildi.

A+A-

28 Kasım 2015'te Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, tarihi minarenin yanında basın açıklaması yaptıktan sonra, öldürüldü. Bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Dört Ayaklı Minare de ziyarete kapatıldı.

a133a4d0788b9d70866ed1d358dc80c6.jpg

2015 Kasım ile -2016 Mart tarihleri arasında yaşanan olaylar nedeniyle bölgede maddi hasarın oluştuğunu kaydeden Özkan, şunları söyledi;

“Yaklaşık 2 yıllık bir süreçte bölge kapalı, gönül isterdi ki daha önce açalım ancak, ağır restorasyon çalışmalarının, hafriyat inşaat çalışmalarının olması nedeniyle girip çıkmak mümkün değildi. Biraz ortalığın toparlanmasını vesile bildik. Yaklaşan baharla birlikte hem Dört Ayaklı Minare'yi ziyarete açıyoruz hem de diğer taraftan sokak üzerinde yine terör örgütünün zarar verdiği vatandaşlarımıza ait 12 civarındaki iş yerini de vatandaşlarımızdan bir kuruş talep etmeden restore ediyoruz. Önümüzdeki hafta içerisinde onlara iş yerlerini teslim edeceğiz. İnşallah cuma günü itibarıyla da Dört Ayaklı Minare ve etrafı gerek Diyarbakırlı, gerekse Diyarbakır dışından gelen turistlerimizin, vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacak.

‘Kurşun izleri hala silinmedi’

Dört Ayaklı Minare'yle ilgili talep çok fazlaydı. İnsanların hem Dört Ayaklı Minare'ye bir özlemleri var hem de terörün ne denli zarar verdiğini görmek istiyorlar. Terör bakımından bir utanç abidesidir Dört Ayaklı Minare'nin üzerindeki kurşun izleri. Bunları unutmayarak, milli birliğimize sahip çıkarak, eski günlere dönmeden geleceğe bakan bir turizm şehri oluruz. Benim en büyük temennim Diyarbakır adına budur.

Minare üzerindeki kurşun izlerinin hangi yöntemle giderileceği ile ilgili öncelikle önümüzdeki hafta bilim kurulu toplanacak. Sonrasında ise koruma kurulunun bir karar alması lazım. Tescilli eser olduğu için bu yapılar belli bilimsel süreçlerden geçiyor. Akabinde de vatandaşlarımıza açık olmak suretiyle o çalışmalar yürütülecek.

‘Anadolu’nun tek minare örneği’

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde Akkoyunlular Dönemi'nde 1500 yılında Sultan Kasım tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Cami, daha çok minaresiyle ün yapmıştır. Cami, kare planlı, tek kubbelidir. Camide, yanlarda üçer, kuzey ve güneyde ikişer pencere olup tümünün iç ve dışında kemerle kapanan girintileri vardır. Minare ise yekpare taş sütun üzerinde dört köşeli olarak inşa edilmiştir. Bir inanışa göre, yedi defa sütunların altından geçenin dileği kabul edilir. Yapı, Dört Ayaklı Minaresi ile Anadolu'nun tek minare örneğidir. Bu minarenin dört ayağı dört İslam mezhebini simgelemektedir.”

Bu haber toplam 2217 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.