1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. İsrail’e büyük tepki
İsrail’e büyük tepki

İsrail’e büyük tepki

Diyarbakır'daki İslami STK'lar, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarında yaşamını yitirenleri anmak ve İsrail’i protesto etmek için bir yürüyüş düzenlendi.

A+A-

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararına karşı Gazze'de düzenlen gösterilerde, İsrail güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölenlerin sayısı 61 ulaştı. Kudüs’teki olaylar devam ederken Diyarbakır’da binlerce kişi, İsrail’in saldırılarını protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

Diyarbakır'daki İslami STK'lar, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarında yaşamını yitirenleri anmak ve İsrail’i protesto etmek için bir yürüyüş düzenlendi.  İstasyon meydanında toplanan halk, oluşturulan kortej eşliğinde Trafik çay bahçesine yürüdü. Yürüyüşe AK Parti İl Başkanı Serdar Budak, Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bozan HÜHDA PAR İl Başkanı Metin Kaya’nın yanı sıra binlerce kişi katıldı. Yürüyüş esnasında sık sık ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı, tekbirler getirildi. 

İslami STK’lar adına hazırlanan ortak basın açıklamasını Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş okudu. Memiş, “Böyle mübarek günleri kana bulamak Siyonist aklın vazgeçilmezi oldu. Irkçı emperyalizm bu mübarek günleri yine kana buladı. Bugün işgalci İsrail yine Filistin’de katliam yapıyor. 50’den fazla şehidimiz 2000’in üzerinde yaralımız var” dedi.

‘Şimdi bu şeytani kararın gereğini yapıyorlar’

ABD Başkanı Trump’ı eleştiren Memiş,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Trump, 7 ay önce ‘ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağız’ demişti. Geçtiğimiz hafta Kudüs sokaklarına Arapça, İngilizce, İbranice “ABD Büyükelçiliği” levhaları asılmıştı. Bugün 14 Mayıs. İşgalci İsrail’in sözde bağımsızlığının ilanının 70. Yıldönümü. Katil ABD ve işgalci İsrail bu sözde bağımsızlığın 70. Yılını Müslüman kanı dökerek kutlama kararı almışlar. Şimdi bu şeytani kararın gereğini yapıyorlar. ABD ve İsrail’in bu kararları göstere göstere uygulamaları karşılarında ciddi bir mukavemet göremedikleri içindir. 7 ay önce dünyanın baş belası Trump, ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını ilan ettiğinde, başta Türkiye olmak üzere İslam Ülkelerindeki tüm hükümetler gerçekçi bir tepki ortaya koysalardı ABD ve İsrail böyle bir uygulamaya cesaret edemezdi.”