1. HABERLER

  2. TOPLUM-YAŞAM

  3. 13 bin 372 basın kartı yenilendi, 894 kart inceleniyor
13 bin 372 basın kartı yenilendi, 894 kart inceleniyor

13 bin 372 basın kartı yenilendi, 894 kart inceleniyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun, iptal edilen basın kartlarının yeniden kullanıma açılmasına ilişkin açıklama yaptı. Altun, 13 bin 372 medya mensubunun kartlarının yenilendiğini 894 başvurunun da incelendiğini söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın kartı başvurularına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

‘13.372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir’

Altun, basın kartı iptallerine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

sari-basin-karti-2.jpg

Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığınca basın kartına yönelik tüm işlemler, Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra; genel kart değişimi, kayıp, yıpranma, kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönme gibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusu yapılmaktadır.  İletişim Başkanlığı Basın Kartı Başvuru Sistemi açıktır ve güncel olarak başvuruları almaktadır. Başvuruların ardından değerlendirme süreci, basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütülmektedir.  Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen “basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları” taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapılmaktadır. İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci tamamlanan 13.372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir.  Bu sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı unvanlarda medya emekçileri yer almaktadır. Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894’tür. Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkumiyet kararı ya da meslek onurunu zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir. Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvuruları hala aktiftir. Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır.”

‘Değerlendirmesi devam eden başvurular var’

Basın kartları ile ilgili değerlendirme sürecinin devam ettiğini ifade eden Altun, şöyle konuştu: Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir. Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır. Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.