60 yaş üstü hastalar dikkat!

60 yaş üstü hastalar dikkat!
Op. Dr. Kenan vasfi ergun:'Erken tanı diz protezinde önemli' şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

Travma veya kireçlenme nedeniyle dizde ciddi hasar sonucu, yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler zor hale dönüşebilir. Çok ciddi olanlarda yatarken veya otururken bile ağrı olur. Bu durumda yaşam kalitesi ve hareket kabiliyeti düşer.

İlaç tedavileri, fizik tedavi ve yürüteçler ağrılara çözüm olmazken, geceleri rahat bir uyku uymak ve yaşam kalitenizi yükseltmek için Total Diz Protezi ameliyatı kaçınılmazdır. Total diz protezi eğri olan bacakları düzeltmek, ağrısız yürüme ve merdiven çıkma, geceleri rahat uyuma ve günlük normal aktivitelerinize dönmek için etkili ve güvenilir ameliyat yöntemidir.

Özellikle bu tip ağrılarda erken teşhisin hem hasta hem de hekim için çok büyük kolaylıklar sağladığını ifade eden Ortopedi Uzmanı Operatör Doktor Kenan Vasfi Ergun, diz ağrıları ve Total diz protezi ameliyatı hakkında şunları söyledi: “halk dilinde diz kapağı değiştirilmesi veya dize platin konulması şeklinde bilinen bu ameliyatda, hastanın kireçlenmiş veya aşınmış olan diz eklemini açıp, eklem yüzeyini uygun şekilde yontarak ve keserek, yeniden bir diz eklemi oluşturuyoruz. Genellikle 60 yaş üstü hastalar bu kapsamda değerlendiriliyor. Yürümede zorluk, dizini kıvıramama, merdiven çıkmada zorluk ile topallama şikayetleri üzerine bize başvuruyorlar. Kireçlenme vakalarında kurtarıcı ameliyatlar, kapalı veya kemk ameliyatları yapılıyor. Protez ameliyatlarını ise genelde 60 yaşından sonra uyguluyoruz. Aşırı ağrı, yürüyememe, günlük hayatlarını idame ettiremeyen hastalarda bu ameliyat kurtarıcı oluyor. Ameliyat bir saat sürüyor. Hastayı bir gece yoğun bakımda tutuyoruz.

Ertesi günü hastayı kendi yatağına alıyoruz ve sonraki birinci gün hastayı yürütmeye başlıyoruz. Erken hareket, hastanın dizini kıvırmaya başlaması ve yürümesi bu ameliyatlarda damar tıkanmasını önlemek açısından çok önemli. İkinci gün ise hastayı merdivene çıkartıp indiriyoruz. Daha sonra yaklaşık dört veya beşinci günde tabucu ediyoruz”

Diz hastalıklarının ve kireçlenmenin, genç yaşlarda, romatizma hastalarında, kaza sonrası dizde travma sonrası, spor yaralanmaları sonrası ile kıkırdak hasarları sonucu olabileceğini söyleyen Operatör Doktor Ergun, “bu hastalıklarda bize erken başvuru ve erken tanı önemlidir. Geç kalınırsa yıllar içerisinde kireçlenme artarak hastalar protez ameliyatı adayı olabiliyor” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.