80 ilin barosundan ortak açıklama

80 ilin barosundan ortak açıklama

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde, görevi sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren İstanbul Barosu üyesi Avukat Ersin Arslan için 80 ilin barosundan ortak açıklama yaptı.

80 baronun altında imzası olan açıklamayı Avukat Hakları Merkezi’nden Av. Helin Çapan okudu.

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde, görevi sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren İstanbul Barosu üyesi Avukat Ersin Arslan öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır Barosu bir basın açıklaması yaptı.

diyarbakir-barosu-aciklama.jpg

‘Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı’

Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bizler; haklarınızın savunmanları, her daim “hukukun üstünlüğü” diye haykıran ancak etten kemikten oluşumuzu çoğunlukta göz ardı ettiğiniz; ne acıdır ki hep baktığımız davalarla özdeş tutup davanızın tarafıymışız gibi gördüğünüz; Saldırıya uğramamıza, dövülmemize, bıçaklanmamıza, silahla vurulmamıza ve korun(a)mamıza tanık olduğunuz avukatlarız. Bugün de hasım bellendik, bugün de yaşam hakkımız elimizden alındı. Biz bugün, Gebze’de öldürüldük! İcra memurlarıyla birlikte Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde bir eve hacze giden İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Avukat Ersin Arslan, ev sahibinin silahlı saldırısına maruz kaldı. Borçlu Y.Y. kendisini öldürmek kastıyla doğrudan göğsüne ateş etti, meslektaşımız kaldırıldığı hastanede maalesef hayatını kaybetti… Meslektaşımız henüz 27 yaşında gencecik bir insandı. Evlenme hazırlığı yapıyordu, düğün arifesindeydi. Görevi gereği gittiği haciz mahallinde katledildi.  Acımız ve isyanımız tarifsiz büyüklüktedir.”

‘Daha ne kadar öldürüleceğiz?’

Savunmaya yönelik yapılan saldırılara “Artık yeter!” diyen avukatların açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Avukatlara yönelik her saldırıdan sonra yılmadan söyledik; Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır, hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Savunmanın kutsallığından bahisle, uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Dinletemedik… Hakarete uğradık, dövüldük, bıçaklandık, öldürüldük. Daha ne kadar öldürüleceğiz? Gebze’de hayatını kaybeden genç meslektaşımız Avukat Ersin Arslan’a, Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve dayanma gücü, üyesi olduğu İstanbul Barosu Başkanlığı nezdinde tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor; Gözaltına alınan saldırganın en ağır cezaya çarptırılması için yargılama aşamasında davaya müdahale talebinde bulunacağımızı bu vesileyle kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.