AKP'li Belediye Başkanı, AKP'li vekile isyan etti!

AKP'li Belediye Başkanı, AKP'li vekile isyan etti!
Maden Belediye Başkanı AKP'li Musa Orhan, AKP Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı'ya, Maden ilçesinde rezerv çalışmaları esnasında dökülen hafriyatın heyelan riskine neden olduğu gerekçesiyle yaptığı toplantıda geçim sıkıntısını hatırlattı.

TİGRİS HABER - Elazığ’ın Maden ilçesinde, 2007 yılında yapılan ihale ile rezerv çalışmalarına başlayan bir firmanın, bölgeye boşalttığı hafriyat, "doğal olmayan heyelan' riskine neden oldu. Firmanın 2014’ten beri döktüğü hafriyat sonrasında ilçede heyelan tehlikesi olduğu gerekçesiyle bir çok ev ve dükkanın boşaltılmasına karar verildi. Karara tepki gösteren Madenli yurttaşlar, 3 gün önce AKP Elazığ İl Başkanlığı önüne giderek il başkanı ve milletvekillerine tepki göstermişti.

Tepkilerin ardından AKP Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, AFAD İl Müdürü Cafer Giyik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş ilçe sakinleriyle bir araya gelerek ev ve dükkanların yıkımıyla ilgili şikayet ve talepleri dinledi.

İSYAN ETTİ

İlçedeki vatandaşların geçimini emekli aylığı ve köy koruculuğu yaparak sağladığını belirten Maden Belediye Başkanı AKP'li Musa Orhan, "Biz geçen çarşamba günü belediye olarak fabrikaya yürütmeyi durdurma yönünde dava açtık. Burada görmüş olduğunuz vatandaşın yüzde 80’i ya emeklidir ya köy korucusudur. Onun haricinde burada gelir seviyesi üst düzeyde olan kimse yok. Yarın TOKİ, AFAD kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak olan 2 milyon maliyetli konutları alabilecek geliri olan insan sayısı sadece yüzde 10’dur. Onun için sadece yüzde 50’si devletimiz tarafından karşılanacak olursa daha iyi olur" dedi.

"BU İNSANLAR 2 MİLYONLUK EVİ TAKSİTLE ALAMAZ"

Gelir seviyesi düşük insanların ilçede yaşadığını hatırlatan Başkan Orhan, "Görmüş olduğunuz bu insanların gelir seviyesi ya emekli maaşıdır veya köy korucusudur. Biri alıyor 12 bin TL ile 15 bin TL arası diğer alıyor 18 bin TL ile 20 bin arası. Bu adam 2 milyonluk bir evi 8- 10 bin TL taksit ödeyerek alamaz. Ama kentsel dönüşüm için göstermiş olduğumuz mahallede vatandaş iyi ya da kötü ev kendisinin, kira vermiyor ve idare ediyor. Onun için halkımızın isteği budur" şeklinde konuştu.

"KONUT VE İŞYERLERİNİN YAPILMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ"

Yapılan konuşmaların ardından AKP Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı da yaptığı konuşmada, ev ve dükkânların yapılması için mücadele edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bana göre söylediğiniz şeyler makul. Biz bir an önce konut ve işyerlerinin yapılıp teslim edip sonrasında ise yıkıma başlayalım diye mücadele edeceğiz. Bu hafta işi gücü bırakacağım sadece bu konuyla uğraşacağım. Ama sizden rica ediyorum belediye başkanımıza, ilçe başkanımıza, AFAD müdürümüze, özel idaremiz sizin mağdur olmamanız için mücadele ediyor. Hep beraber uğraşalım, hep beraber gayret edelim. Devletimiz hiç kimsenin mağduriyetini istemez. Böyle bir şey olmazda vatandaş sokakta bile kalsa canı daha kıymetli. Ama bakış açısı budur can her şeyden önemli. Ben bayram sonra yine geleceğim." (Halk TV)

Kaynak:Halk Tv

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.