Amedspor’da kongre süreci

Amedspor’da kongre süreci
Amedspor ekonomik sorunlarını aşmak için kongreye gidiyor

Amedspor Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kılavuz sezon değerlendirmesinde Amedspor etrafında kenetlenme çağrısı yaptı. Kulübün yaşadığı sorunların aşılması için kongre sürecini başlatan Başkan Kılavuz, 2-9 Ağustos 2020 tarihleri arasında kongrenin yapılacağını söyledi.

Amed Sportif Faaliyetler Kulüp başkanı Metin Kılavuz sezon değerlendirmesi yaptı.

metin-kilavuz.jpeg

15 maç üst üste galibiyet yaşadık

30 Haziran 2019 tarihinde göreve başladığını hatırlatan Kılavuz, şöyle konuştu: “Zamanlama olarak futbol düzleminde hazırlık süreçleri dikkate alındığında göreve geliş tarihimiz çok da erken sayılmazdı. Bir hafıza tazelemesi yapmakta fayda görüyorum; 2012-2013 sezonunda tüm liglerde en iyi başlangıca sahip olan Beşiktaş Spor Kulübü'nün 11 maçlık galibiyet serisi, 15 maç üst üste galibiyet seri ile kulübümüze geçmişti. Yine en centilmen seçilen bir kulüp olarak tüm liglerde en erken şampiyonluğu ilan etmiştik. 2013-2014 sezonunda çok üstün olmamıza rağmen playfof’ta Alanyaspor’a elenerek 1. Lig’e çıkamamıştık. 2010-2014 yılları arası başkanlık ile onurlandırıldığım kulübümüz, 2000 lisanslı sporcusu ile Türkiye’nin 2'nci büyük spor kulübüydü. Başta Kadın Futbol ve Akademi Ligleri bu dönemde oluşmuştur. Yine bölgemizin en büyük spor tesisi olan mevcut kulüp tesis binamız örnek bir modelleme ile bu dönemde hayata geçirilerek yıllardır şehrimize ve bölgemize hizmet sunmaktadır. 350 bin ₺’lik artı kasa daha sonraki kupa maçlarında alınan tarihi galibiyetlere imza atan takımın iskeletini oluşturarak görevi bayrak yarışı anlayışı ile arkadaşlarımıza bırakmıştık. Bu dönemlerdeki başarının temel etmenleri; süreç, yerel yönetimler, sorunlara ortak akılla çözüm arayan kolektif mekanizmalar olmuştur. Görev alan herkes ve herkesim ile başarı yakalanmıştır. Bu süreçlerde emeği olanlara bir kez daha teşekkür etmek bir borçtur.”

‘4.5 Milyon ₺'lik borç ve yıllara sari birikmiş alacaklar…’

Kulübün Amedspor adındı aldıktan sonra baskı ve kuşatmaya maruz kaldıklarına dikkat çeken Kılavuz şunları söyledi: “Kulübümüzün Amedspor adını almasıyla birlikte, kulübümüz her tür baskı ve kuşatma devreye alınmıştır. 30 Haziran 2019 tarihinden önce görev alan tüm başkan ve yönetimlerin emekleri değerlidir. Bugün tabelamız asılı duruyorsa arkadaşlarımızın bunda emeği büyüktür. 30 Haziran 2019’da tekrar görevle onurlandırıldığımızda, Amedspor süreç içerisinde yaşadığı baskılardan dolayı krizlerin pik noktasına gelmişti. 4.5 Milyon ₺'lik borç ve yıllara sari birikmiş alacaklar vs. ile çok seri planlamalar yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Bu süreçte en önemli dayanağımız olacak yerel yönetimler halkın iradesi dışına çıkarılarak çalışmalarımız başından itibaren darbelenmiştir. Kulübümüzün temel sorunu olan ekonomik sorunsalı sonraki darbelenmeler ile ağır yara almış, çalışmalarımız ciddi şekilde sekteye uğratılmıştır.”

Amedspor’a 11 kişiye karşı mücadele edebilme fırsatı verilmedi

Amedspor’un yaşadığı sorunların açılmasına güçlü bir sahiplenme gerektiğine işaret eden Kılavuz, şunları ifade etti: “Aslına bakılırsa süreci başından itibaren; Amedspor’un geldiği nokta itibariyle sorunlarının bir başkan ve yönetim ile çözülmesinin zor olacağına işaret ederek, daha kapsamlı ve güçlü bir sahiplenme için herkesi katacak “Amedspor Sensin” şiarıyla çalışmalara başlamıştık. Evet, üzülerek belirtmek isteriz ki; sonraki süreçlerimizin tamamı günlük olarak kriz yönetimi şeklinde geçmiştir. En önemli kaynak olarak gördüğümüz halk desteği valilik tarafından yasaklanmıştır. SMS ve yardım toplama talebimiz yasanın ruhuna aykırı bir şekilde reddedilmiştir. Dünya rekoru bizde olan taraftar yasakları, genelde kırmızı sesli hakem düdükleri, hemen hemen tüm maçlarda rakip takımların ve deplasman şehirlerin milli maça çıkan motivasyonları, maçlarda rekabet koşullarının ortadan kaldırılarak 11 kişiye karşı mücadele edebilmeye fırsat verilmemesi vs. Amedspor ciddi bir kuşatma ile bugüne kadar gelebilmiştir. Baskıcı ve ötekileştirici yaklaşımların bugünden yarına sirayet edeceğini de tekrar hatırlatmakta fayda var.”

‘2 milyonluk nüfusa rağmen Amedspor formasının göğsü sponsorsuz olarak boş kaldı’

Amedspor’un krizsel anlamda pik noktada olduğuna değinen Kılavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu krizsel döneme birkaç örnek verirsek; gün gelmiş büyük otobüsten yarım otobüsümüze yakıt aktarılarak, gün gelmiş bozulan otobüsümüzün tamiri için kefil bularak (değerli arkadaşa mahçubuz halen), gün gelmiş daha çok seyirci için 1 ₺'lik bilete karşılık kırılan 250 ₺'lik koltuk parasını ödeyerek (ki bu rakam toplamda 200 bin ₺’yi bulmuştur.) daha çok sıralayabileceğimiz zorlukların yaşandığını bilmenizi isterim. Belki de en üzücü olanı, 2 milyonluk nüfusa sahip şehrimizde tüm çağrı ve çabalarımıza rağmen Amedspor formasının göğsü sponsorsuz olarak boş kalması olmuştur. İnanın bunları uzatmak mümkün. Şuan için bu kadarıyla yetinmek yeterli olacaktır.”

‘Eksikliklerden ötürü Amedspor sevdalılarına özeleştiriyi bir görev olarak görüyoruz’

Amedsporla dayanışma içinde olan herkese teşekkürlerini ifade eden Kılavuz, sorunları aşma noktasında kongre kararı aldıklarını belirterek, “Mevcut yönetimimiz ve bizleri yalnız bırakmayanlar ile elimizden geldiğince ve gücümüz yettiğince emek süreçlerinde pes etmeden görev aldık. Bu vesile ile emeği ve finansal desteği olan yöneticilerimiz başta olmak üzere bizleri destekleyenlere teşekkür ederiz. Çalışmanın ve emeğin olduğu yerde eksiklik olması doğaldır. Bundan hareketle sezon boyunca güç getiremediğimiz eksiklerimiz olmuştur. Yaşanılan eksikliklerden ötürü Amedspor sevdalılarına özeleştiriyi bir görev olarak görüyoruz. Bu nedenle daha güçlü bir finansal yönetimin önünü açmak için kongre kararı aldık. Kongre tarihi pandemi süreci ile ilgili olarak mevcut genelge çerçevesinde yasal zorunluluktan ötürü 2-9 Ağustos 2020 olmuştur” diye konuştu.

‘Amedspor için âmâsız ve şartsız kongre sürecine sahip çıkmak tarihsel görev’

Kongre sürecine sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Kılavuz, “Birçok inancın şartları vardır. İnsanın şartı ise 1‘dir. O da haddini bilmektir. Haddimizi bildiğimizin bilinmesini isterim. Çok zorlu süreçleri aşarak gücümüz oranında diz çökmeden bugüne getirebildik. Geldiğimiz nokta itibariyle bu sezon tüm futbolcu alacakları ciddi indirimler yapılarak sezon bitmeden kapanmıştır. Geleceğe dair ciddi bir ekonomik disiplinle kulübümüzün borç yükü ciddi oranda azaltılmıştır. Bu sürece katkı sunan başta As Başkanımız olmak üzere emeği geçen yönetici arkadaşlara teşekkür ederim. Ayrıca ekonomik boyut kongrede daha detaylı paylaşılacaktır. Önümüzdeki süreçte daha güçlü bir Amedspor için âmâsız ve şartsız kongre sürecine sahip çıkmak tarihsel görev olacaktır” dedi.

‘Amedspor sevdası için “BİZ” olabilmeliyiz’

Amedspor etrafında kenetlenmenin önemine değinen Başkan Kılavuz, çağrısını şöyle sonlandırdı: “Amedspor sevdasının umut ağacını yeşertmek için her zamankinden daha fazla “BİZ” olabilmeliyiz. Sürecimizin terazisi vicdan olmalıdır. Yapılacak her iş ve söz kulübümüze fayda-zarar terazisinde tartılmalıdır.  Başta bizler olmak üzere herkes gelecek için sürece özeleştirisel yaklaşabilmelidir. Sportif başarı önemlidir. Bundan daha önemlisi Amedspor’un bir takımdan ötesine geçebilmesidir. Amedspor bu toprakların tarihi ve kültürel değerlerine saygılı, milyonların gönlüne taht kurarak şampiyonluk kupasına hak kazanmıştır. Bunu yarınlara daha güçlü taşımak hepimizin görev ve sorumluluğundadır.

Geride bıraktığımız 2019-2020 sezonunu tek kelime ile anlatırsak; Dil hebu le teqet sıst bu. (Gönül vardı ama güç zayıftı)

“Spor masada değil, sahada güzeldir.”

“Spor salonları Arena, sporcular Gladyatör değildir.”

“Kadın çiçek değil, kimliktir.”

“Sporun olduğu yerde hayat vardır.”

“Başka bir Amedspor yok.”

“Amedspor Sensin.”

Her bijî Amedspor. (Çok yaşa Amedspor)” (Haber Merkezi)

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum