Antibiyotik kullanımına dikkat!!

Antibiyotik kullanımına dikkat!!
Memorial Diyarbakır Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Şehmus Özmen, antibiyotiklerin doğru kullanımı hakkında bilgi verdi.

Tigris Haber merkezi-DİYARBAKIR -Doç. Dr. Özmen, antibiyotiklerin mikroplar üzerinde öldürücü etkisi varken, mikropta meydana gelen değişimler sonucu artık ilacın etki etmemesi hayatı tehdit eden önemli bir neden olduğunu söyledi.

Enfeksiyon etkeninin antibiyotiğe duyarlı veya duyarlı olacağı öngörülüyorsa tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Özmen, “İlaç yeterli dozda ve mümkün olduğu kadar kısa bir süre uygulanmalıdır. Etkisiz dozda veya gerektiğinden daha uzun bir süre ilaç verilmesi, bakterinin direnç kazanmasını kolaylaştırabilir. İlaç uygulamadan önce hastalardan izole edilen bakteri ile duyarlık testleri yapılarak bu testlerin sonucuna göre, kullanılacak ilaç düzenlenmelidir. Antibiyotiklerin kullanımındaki en büyük hatalardan biri grip ve soğuk algınlığında da kullanılmasıdır. Grip ve soğuk algınlığı tablolarında antibiyotiklerin yeri olmayıp bu hastalıkların tedavisine de herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Hatta yan etkileri açısından hastaya zararı bile vardır. Soğuk algınlığı ve grip tabloları yoğun ve etken virüslerdir ve antibiyotikler bu virüslere cevap vermez. Antibiyotikler ise bakterilere karşı etkili olan ilaçlardır ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara kullanıldığında bu sadece hastaya yan etki yaratmaktadır. Bu durumda hastaların doktor kontrolünde soğuk algınlığına direk etki eden ilaçlar kullanmaları önerilmektedir” dedi.
Antibiyotiklerin etkili kullanılmasındaki önemli noktalardan birinin reçeteye yazılması olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Özmen, “Elektronik reçete verileri üzerinden yapılan çalışmalarda, il, ilçe ve hekimler bazında Türkiye’nin akılcı ilaç kullanımı ve antibiyotik kullanımı tablosu incelendiğinde 2013 yılında her yazılan 100 reçetenin 35’inde antibiyotik reçete edildiği ifade edilmektedir.

antibiyotik-kullanimina-dikkat.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.