Araştırma: Çift maske iki kat fazla koruma sağlıyor

Araştırma: Çift maske iki kat fazla koruma sağlıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) araştırmasına göre, çift maske takmak Kovid-19'a karşı iki kat daha fazla koruma sağlıyor.

TİGRİS HABER - ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Türkiye'de de son dönemde korona virüsü mutasyonlarına karşı önerilen çift maskenin etkisini inceledi. Araştırmada, solunum yapabilen iki yapay kafadan birine tek, diğerine de iki maske takılarak yaklaşık iki metre mesafeden üzerlerine Kovid-19 partikülleriyle aynı boyutta partiküller püskürtüldü.

Araştırmacılar, bir maske takılan yapay kafada püskürtülen partiküllerin yüzde 40’ının engellendiğini görürken, iki maske takılan yapay kafada ise yüzde 80’inin engellendiğini tespit etti.

“İlk zorluk, olabildiğince çok insanın maske takmasını sağlamak”

Çalışma ekibinden Dr. John Brooks, ortamdaki herkesin çift maske takması durumunda ise partiküllerin yüzde 95’inin engellendiğini söyledi. Brooks, "İlk zorluk, olabildiğince çok insanın maske takmasını sağlamak. Bunun ardından da maske takanların o maskeden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak" dedi.

CDC, virüsle mücadele kılavuzunu, cerrahi maskenin üzerine takılan bez bir maskenin, ilk takılan maskedeki boşlukları kapatarak daha koruyucu olabileceği şeklinde güncelledi. Ancak diğer yandan, çalışmanın net sonuca ulaşmasını engelleyen pek çok etkenin olduğu bildirildi.

Araştırmada yalnızca bir markaya ait cerrahi ve bez maskeler kullandıklarını belirterek her marka maskede aynı sonucun alınıp alınmayacağını bilmediklerini dile getiren araştırmacılar, her ne olursa olsun, oranlar farklı dahi olsa çift maske takmanın, virüse karşı daha fazla koruma sağlayacağı konusunda hem fikir olduklarını ifade etti. (AA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.