Bağlar'da 'Şiddet' anketi

Bağlar'da 'Şiddet' anketi
Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Belediyesi Kardelen Kadınevi Psikoloji Atölyesi’nin yaptığı araştırmada, ‘Şiddet ve erkek size neyi anımsatıyor?’ sorularına kadın kursiyerleri şiddet denilince ‘Koca/baba’, erkek denilince de ‘Dayak’ cevabını verdi.

Kardelen Kadınevi’nin düzenlediği etkinlikler arasında yer alan psikoloji atölyesinin kadın kursiyerlerine yaptığı anketin sonuçlarına göre, kadınlar için “şiddet; koca/baba”, “erkek” denilince “dayak” algısının hakim olduğu ortaya çıktı. Kadınevinin sorumlularından Emine Aslan, verdikleri eğitim ve sağladıkları etkinliklerle birlikte, kadınlarda bir farkındalık oluşturduklarını, kadınlarda zamanla çok ciddi bir değişimin yaşandığını söyledi. Psikoloji atölyesine gelen kadınların birçoğunun fiziksel, ekonomik ve ya cinsel şiddete maruz kalmış kadınlardan oluştuğunu belirten Aslan, toplumun kadınlara biçmiş olduğu rollerinde, çocukluktan itibaren birtakım değer yargıları oluşturduğunu vurguladı. Aslan, “Kadınlar buraya gelirken, o ilk dönemki vasıflarından tamamıyla sıyrılmış oluyorlar. Kadınlarda zaman içerisinde çok ciddi bir değişimin yaşandığına birebir tanık olduk, oluyoruz. Kadının hukuki hakları nelerdir? , 'Şiddet gördüğü eşlerine karşı nasıl baş edebilirler?' gibi soruları bir araya getirdiğimizde değişimin büyüklüğünü ve doğruluğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Bir süre sonra psikolog arkadaşımızın da katkılarıyla, kadınlarda sezdiğimiz değişimin farkına varıp o doğrultuda hareket etmesini sağlıyoruz” dedi.

“ÇARPICI SONUÇLAR ELDE ETTİK”
Aslan, Kardelen Kadınevi’nin amacının şiddet gören kadınlara psikolojik ve hukuksal destek sağlayarak, şiddet mağduru kadınlarda farkındalık kazandırmak olduğunu kaydetti. Aslan, “Psikoloji atölyelerinde yapılan çalışmalarda, kadın arkadaşlarımıza ‘erkek olmak ne demektir?’ sorusunu sorduk. Burada kadınlar birbirinden çok farklı cevaplar verdi. Aynı zamanda, herkesin kendi yaşamından cevaplar verdiğini görmekteyiz. Kimisine göre “şiddet” koca/baba, kimisine göre ise “erkek” dayaktır. Yani kadınsı olan özelliklerinin tümünün reddidir bir anlamda. Erkek, ailenin temeli ve evinin direğidir, erkek özgürdür, tabi burada bir kadının erkeği özgür olarak görmesi, o kadının ev içinde yaşadığı sorunların ne denli korkunç olduğunu gösteriyor bize. Bu konuda çok çarpıcı sonuçlar elde ettik” şeklinde konuştu.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.