Bağlar’da yerinde kentsel dönüşüm

Bağlar’da yerinde kentsel dönüşüm
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi’nde başlayacak yerinde kentsel dönüşüm için irtibat bürosu kurulurken, 6 bin 500 vatandaş, bin 354 yapı u dönüşümden yararlanacak.

TİGRİS HABER -  Bağlar Belediyesi, kentsel dönüşümün yerinde dönüşümle hayata geçeceğini ve vatandaşın mağdur edilmeden projenin yürütüleceğini açıkladı.

Fizibilite çalışmaları yapılıyor

Bağlar Belediyesi bünyesinde kurulacak irtibat bürosunda vatandaşların konuyla ilgili bilgilendirileceği belirtilerek, “Kentsel dönüşümle ilgili muhtarlar ve vatandaşlarla görüşmeler yapılacak. Bağar Dörtyol’dan Sağlık Ocağı caddesine kadar olan yerde ilk etap başlayacak. Yerinde dönüşüm 6 bin 500 vatandaşın oturduğu alanı kapsıyor. Bin 354 yapı bu dönüşümden yararlanacak. Söz konusu yapıların içinde ruhsatsız yapılar da var. Buradaki dönüşüm Sur’daki gibi olmayacak, yerinde dönüşüm sağlanacak. Proje kapsamında rezerv alan oluşturulacak. İhale aşamasında ayrıntılar netleşecek. Önümüzdeki hafta açılacak irtibat bürosunda vatandaşların tüm sorularına yanıt verilecek. Bağlar Belediyesi bünyesinde irtibat bürosu açılacak. Şuan zaten Çevre Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde sahada tüm bileşenlerle çalışma yapılıyor. Bu görüşmelerde işin fizibilitesi çıkarılmaya çalışılacak. Yerinde bir kentsel dönüşüm için tüm hazırlıklar yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

baglar-kaynartepe.jpg

Projenin detayları için muhtarlarla görüşülüyor

AK Partili Diyarbakır merkez Bağlar İlçe Belediyesi, eski Bağlar bölgesinde “Yerinde Dönüşüm “ modeli ile uygulanacak olan  “Kentsel Dönüşüm”  projesini vatandaşlara anlatmak üzere irtibat bürosu kurmaya hazırlanıyor.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde diğer bileşenlerin katılımı ile bu iş için ekip kurulduğunu belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “Projenin tüm detayları incelenecek ve gerek mahalle muhtarlarına gerekse vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılacak” ifadelerini kullandı.

Projenin ayrıntıları vatandaşlara anlatılacak

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile Bağlar Belediyesi tarafından yaklaşık 1.5 yıldır devam eden ön hazırlık safhasının ardında Bağlar Belediyesi’nce hazırlanan projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile resmiyet kazanmasından sonra gözlerin çevrildiği “Kentsel Dönüşüm” projesiyle ilgili çalışmalarda yeni bir evreye geçildi. Yerinde dönüşüm modelinin uygulanacağı proje hakkında vatandaşlara ve hak sahiplerine bilgi vermek amacıyla Bağlar Belediyesi bünyesinde irtibat bürosu kuruluyor. Burada uzman ekipler tarafından hak sahiplerine bilgiler aktarılarak projenin ayrıntıları anlatılacak. Sahada ise Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Bağlar Belediyesi ve projenin diğer bileşenlerinin katılımı ile oluşturulan ekip fiziki tespit ve çalışmalarda bulunarak muhtarlar ve bu proje kapsamına giren vatandaşlarla görüşmeler yapacak.

‘Vatandaşların Bağlar’da kalmasını istiyoruz’

Yarım yüzyıllık geçmişi olan eski Bağlar bölgesinin çarpık kentleşme üzerinde inşa edildiğini, zamanla yoğun göç alan bölgenin bu yükü taşıyamayacak boyutlara ulaştığını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, kaçınılmaz hale gelen kentsel dönüşümün halktan büyük destek gördüğünü ifade etti. “Diyarbakır Bağlar’dır, Bağlar Diyarbakır’dır” ifadeleriyle ilçenin Diyarbakır’ın değişim ve dönüşümündeki önemine dikkat çeken Beyoğlu, vatandaşlara farklı seçenekler sunularak olası mağduriyetlerin önüne geçileceğini söyledi.

‘Proje şeffaf bir şekilde yürüyecek’

Beyoğlu, “Vatandaşlarımız müsterih olsun burada hiçbir mağduriyete izin verilmeden modern ve model bir alan yaratılacak. Vatandaşlarımızın burada kalmasını istiyoruz. Zaten bu yüzden yerinde dönüşüm modeli dedik. Halkımızın talebi üzerine projeyi hazırladık ve Allah razı olsun kendilerinden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tam destek vererek onayladı. Vatandaşlarımız, mağdur olmayacakları farklı seçeneklere sahip olacak. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımızın öncülüğünde diğer kurumların katılımı ile oluşturulan ekip sahada çalışma yaparak muhtar ve vatandaşlarla görüşmeler yaparak ayrıntıları ortaya çıkaracak. Belediyemiz bünyesinde irtibat bürosu kurarak halka açık ve şeffaf şekilde bilgilendirme yapacağız.” dedi.

‘Bağlar’ın hayali Diyarbakır’ın hayali olacak’

Vatandaşa yönelik tüm bilgilendirmelerin yapılacağını ifade eden Beyoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Modern mühendislik hizmeti alacak yeni yapıların yanı sıra geniş ve ferah cadde ve sokaklar, yeşil ve doğal alanlar, dinlenme ve çocuk oyun alanlarının olacağı bir şehir hayal ediyoruz. Bağlar’ın hayali Diyarbakır’ın hayali olacak. Gönül, hizmet ve sosyal belediyeciliği esas alarak tevazu, samimiyet ve gayretle sürdürmüş olduğumuz bu yolda kazanan Diyarbakır olacak. 7-8 ay sonra ilk kazma vurularak proje resmen hayata geçmiş olacak.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum