Bakan Bozdağ: Elçi olayına ilişkin konuştu:  Mermi çekirdeği elimizde

Bakan Bozdağ: Elçi olayına ilişkin konuştu: Mermi çekirdeği elimizde

Diyarbakır’a gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hafta sonu uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren Tahir Elçi olayına ilişkin konuştu.

Ali ABBAS YILMAZ

 Bakan Bozdağ, Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada elde edilen deliller arasında deforme olmuş mermi çekirdeğinin de bulunduğunu söyledi. HDP lideri Demirtaş’ın sözlerine tepki gösteren Bozdağ, “Demirtaş bir partinin genel başkanıdır, bilgi ve belgeler ile konuşursa daha iyi olur” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hafta sonu uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren Baro Başkanı Tahir Elçi’nin taziyesine katılmak üzere Diyarbakır’a geldi. Baro Başkanı Elçi’nin eşi Türkan Elçi’ye taziye ziyaretinde bulunan Bakan Bozdağ, daha sonra Diyarbakır Valiliğine geçerek vali Hüseyin Aksoy ile görüştü.

83 DELİLDEN 43'Ü TOPLANDI

Bozdağ görüşmenin ardından Valilik önünde kendisini bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bozdağ’ın açıklamaları şöyle: "Diyarbakır'da bugün ayrıca baromuza gideceğiz. Hem başsavcımızdan hem valimizden detaylı bilgi alma imkanım oldu. Olayın olmasının hemen arkasından gerekli güvenlik tedbirleri alındı ve yaralılar ile Tahir Elçi'nin ve polislerimizin cenazesi hastanelere intikal ettirildi. Olay yerinin güvenliği için de tedbirler alındı. Uzman kişiler olay yerine gelerek incelemeye başladılar. Otomatik silahlarla saldırıya uğradılar. Olay yerinde işlem yapılması imkansız hale geldiği için olay yerinden ayrıldılar. Ertesi gün de saldırılar gerçekleşti ve işlem yapılamadı. Dün sabah yine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcımız, ekipler olay yerine geldiler. Olay  yerinde 83 noktada delil tespiti yapıldı. 83 delilden 43'ü toplandı. Yine sokak arasından terör örgütü mensuplarınca ateş sonucu kısa süreli çatışma çıktı. Tutanak tutulmak suretiyle olay yerinden ayrıldılar. Olay mahallini gören binalardaki bütün kamera kayıtlarının incelenmesi için de çalışmalar başladı. Basın mensuplarının ellerindeki görüntülerin de kayıtları alındı ve inceleme devam ettirilmektedir. Soruşturmanın her aşamasında Diyarbakır Barosu'nun değerli avukatları bulunmaktadır. Soruşturma gayet açık şekilde bundan sonra da yürütülecektir.

PKK ENGELLEDİ

Biz gerçeğin ortaya çıkarılması için yasal çerçevede yapılması gereken ne varsa kısa sürede yerine getireceğiz. Olay yerinin incelenmesini yapmak üzere gelen savcımız, personellerin bulunduğu heyete saldıran PKK terör örgütü olay yerinin sağlıklı incelenmesini engellemiştir. Olayın aydınlatılmasından kimsenin korkmaması lazım. Bu tür yollara kimsenin girişmemesi lazım. Sonra devlet bu işin üzerini örtüyor diye açıklamalar yapıyorlar. Gerçeğin bilinmesinden rahatsız olmuyorsak bu tür yollara tevessül etmemek gerekir.

BİR MERMİ ÇEKİRDEĞİ BULUNDU

Şu an bulunan  deliller arasında kovanlar var, bir tane de mermi çekirdeği var bunların incelemeleri devam ediyor. Kullanılmış bir mermi çekirdeği bulundu. Kimse bir delil göstermeden suçlamaya kalkıyorlar. Doğru bilgiler üzerinden hareket etmemiz lazım. Yalan ve dolanla hareket edersek gerçeğin gizlenmesine hizmet etmiş oluruz. Bilgisi olan ortaya koysun."

Taziyede konuştuklarımız aramızda kalır

Gazetecilerin Türkan Elçi ile ne konuştuklarını sorması üzerine Bozdağ; "Sayın Türkan Elçi hanımefendinin bana söyledikleri bana emanettir. Aile mahremiyeti içinde konuşulmuş konulardır" ifadelerini kullandı.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.