1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Barış için akademisyenler insiyatifini umutlandıran karar
Barış için akademisyenler insiyatifini umutlandıran karar

Barış için akademisyenler insiyatifini umutlandıran karar

Barış İçin Akademisyenler insiyatifine İstanbul’da hapis cezası verilirken İzmir’de bildiriye imza atan 4 akademisyene verilen idari cezalar iptal edildi.

A+A-

İzmir’de Barış için Akademisyenler inisiyatifinden ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atan akademisyenleri umutlandıran bir karar verildi.

Cumhuriyet gazetesinden Hakan Dirik’in haberine göre, bildiriye imza atan Yaşar Üniversitesi’nden 4 akademisyene verilen cezalar İzmir 1. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.

Rektörlüğün itirazı üzerine Bölge İdare Mahkemesi de akademisyenler Prof. Dr. Deniz Özdemir, Prof. Dr. Turgay Kurultay, Doç. Dr. Anıl Duran ve Yrd. Doç. Dr. Aycan Kapucu lehine karar verdi.

‘En fazla uyarı’

Mahkeme, davanın esasına ilişkin görüşünde metnin içeriğine atıfta bulunarak, bunun kınama cezası gerektirecek bir suç olmadığını vurguladı. Akademisyenlere en fazla uyarı cezası verilebileceği kaydedildi.

Avukat: Çelişkinin giderileceğini umuyorum

Akademisyenlerin avukatı Arif Ali Cangı, İstanbul’da akademisyenlere verilen hapis cezasıyla İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nden çıkan kararın çeliştiğini, bu çelişkinin özgürlükler lehine giderilmesi gerektiğini söyledi.

Cangı, “Bir yanda en fazla kınama cezasını gerektiren disiplin eylemi değerlendirmesi, diğer yanda terör örgütü propagandası suçu değerlendirmesi… Bu çelişkinin, düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü lehine giderileceğini umut ediyorum. Zira bu konuda şimdiye kadar Anayasa Mahkemesi kararları ve AİHM kararlarıyla özgürlükler lehine içtihat oluşmuştur. Mahkemeler bu içtihatları emsal almalıdır” diye konuştu.

Akademisyenlerden Prof. Kurultay da “vicdanını dinleyen hâkimlerin sesini duymak güzel” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.