1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Baro'dan dinamit incelemesi
Baro'dan dinamit incelemesi

Baro'dan dinamit incelemesi

Baro'dan dinamit incelemesi

A+A-

Diyarbakır Barosu ve Batman Barosundan oluşan heyet baraj altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesine gelerek incelemelerde bulundu. Heyet son günlerde sosyal medyada da yer alan mağaraların dinamitle patlatılması olayına ilişkin önce esnafla sonra vatandaşlarla görüşerek konuya dair bilgi aldı.

Diyarbakır ve Batman Baro Başkanlarının da aralarında bulunduğu bir heyet 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf İlçesine gelerek, kayaların dinamitlerle patlatılması olayını yerinde inceledi. Heyet esnaf ve vatandaşlarla görüşerek gözlem yaptı.

 

Esnafla konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen'e esnaflar buradaki evleri ve dükkanları karşılığında verilen paranın 'Yeni Hasankeyf'te bir ev almaya yetmediğini ve hem evlerinden edildiklerini hem de borçlandırıldıklarını söyledi. Tarihin kepçeyle kazıldığını belirten esnaflar, "Vadilerde patlayıcı kullanıyorlar. Ama bizim bildiğimize göre sit alanında patlayıcı madde kullanmak yasaktır. Hangi amaçla bu patlayıcıları kullanıyorlar bilmiyoruz. Halka da hiç hesap vermiyorlar. Bizim evlerimiz o vadilerin dibinde. O patlayıcılarla yıktıkları kayalar bizim evlerimize de gelebilir" dedi.

 

'Hasankeyflilerin yeni yaşamlarıyla ilgili ciddi kaygıları var'

Ardından kayaların düşürüldüğü bölgede açıklama yapan Ahmet Özmen, Diyarbakır ve Batman Barosu olarak tespitler yapmak için Hasankeyf'te bulunduklarını kaydetti. "Buranın gerçek sahibi olan halkla görüştük" diyen Ahmet, burada patlayıcıların kullanıldığı yönünde bir bilgi aldıklarını söyledi. Tarihin bu şekilde tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Ahmet, "Hasankeyflilerle yaptığımız görüşmelerde ilçelerini terk etmek istemediklerini, yaşam alanlarını bırakmak istemediklerini ancak kamulaştırma karşısında çaresiz olduklarını, güçlerinin yetmediğini, bu sebeple 'Yeni Hasankeyf'e taşınmak zorunda olduklarını söylediler" dedi. Hasanekeyflilerin buradaki mülklerine ödenen kamulaştırma bedeli ile yeni yaşam alanlarında bir ev veya iş yeri alma imkanlarına sahip olmadıklarını ve bu nedenle ciddi bir mağduriyete uğradıklarını dile getirdiklerini belirten Ahmet, "Yeni yaşam alanlarındaki yeni yaşamlarıyla ilgili çok ciddi kaygıları var" şeklinde konuştu.