1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Beş yıldızlı kahvaltı
Beş yıldızlı kahvaltı

Beş yıldızlı kahvaltı

Diyarbakır’ın beş yıldızlı tek oteli olan Radisson Blu otelin kadın aşçısı Mesude Önen, dünya mutfağı, Türkiye mutfağı ve Diyarbakır’a ait yemeklerden oluşan karma lezzetleri müşterilerin beğenisine sunuyor.

A+A-

Aynı zamanda Türkiye’deki uluslar arası marka otellerde çalışan tek kadın aşçı olan Mesude Önen, Diyarbakır’a has kahvaltı çeşitlerini de beş yıldızlı otel ortamına taşıyarak bir başka önemli ilke imza atıyor. Önen,”Diyarbakırlıyım ve memleketime ait lezzetleri yerli ve yabancı misafirlerimizin hizmetine sunmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

 

 

Diyarbakırlı lezzet ustası Mesude Önen’i meslektaşlarından farklı kılan birçok özelliği var. Diyarbakır’ın beş yıldızlı tek oteli olan Radisson Blu otelin kadın aşçısı Mesude Önen,”On parmağında on marifet “ misali dünya mutfağı, Türkiye mutfağı ve Diyarbakır’a ait yemeklerden oluşan karma lezzetleri müşterilerin beğenisine sunuyor. Türkiye’deki uluslar arası marka otellerde çalışan tek kadın aşçı unvanını da taşıyan Mesude Önen, müşterilerin hizmetine sadece Diyarbakır’a ait yöresel yemekleri sunmakla kalmıyor, tarihi kentle özdeşleşen kahvaltı çeşitlerini de yine zengin bir menü ve eşsiz bir lezzetle hazırlıyor. Öyle ki birçok vatandaş, yöresel lezzet, yiyecek ve içeceklerin yer aldığı kahvaltı için özel olarak kente gelip Radisson Blu Otel’de konaklıyor.

Çocuk yaşta başlayan bir başarı hikayesi

Peki Mesude Önen kimdir, bu aşamaya nasıl geldi ve yaptığı iş hakkında neler düşünüyor?

Çocukluğundan beri bu işin içinde olduğunu ve daha önce yine Diyarbakır’da önemli bir marka otelde çalıştığını belirten Önen,”Diyarbakırlıyım, burada doğdum ve hep burada çalıştım. 3 tane çocuğum var. Klasik tabirle alaylı olarak bu işe başladım. Yaklaşık bir 19 sene önce şehrimizde bulunan önemli bir oteller zincirinde mesleğime başladım. Bu işe yoğun bir tempoyla 19 senemi verdim. Çok özveri gerektiren bir işimiz var. Bugüne kadar gelebildik.

“Benim için gurur verici bir olay”

Benim için gurur verici bir şey. Çünkü bölgemin ve özellikle Diyarbakır ın gastronomisinin tanıtılması için ciddi bir anlamda çok istiyordum tanıtılmasını bölge dışına çıkmadan bu bölgede ancak bu seviyeye kadar gelebildim. Marka zincirleri otellerinde de tek bayan şef olma gururunu yaşıyorum. 1 yıl önce yine şehrimiz için önemli bir yatırım olan Radisson Blu markası içinde önemli bir görev üstlendim. Bu yatırımı yapan değerli insanların emeklerini boşa çıkarmamak ve kentimize layık olmak adına inşallah bu konuda muvaffak olacağız” dedi.