1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Birleşik Kürt Kadın Platformu çalıştayında birlik mesajı
Birleşik Kürt Kadın Platformu çalıştayında birlik mesajı

Birleşik Kürt Kadın Platformu çalıştayında birlik mesajı

Birleşik Kürt Kadın Platformu, Diyarbakır’da çalıştay yaptı. Çalıştay sonuç bildirgesinde, Kürtler birliğine vurgu yapıldı.

A+A-

Birleşik Kürt Kadın Platformu, kuruluşunun ikinci yılında Diyarbakır’da düzenlediği ve çok sayıda kadının katıldığı çalıştayın sonuç bildirgesini açıkladı. Farklı Kürt kurumları, siyasi partiler, Kürt kadın inisiyatif ve hareketlerinden kadınlarla, “Buralıyız, buradayız, birliğimiz özgürlüğümüzdür” şiarıyla bir araya gelindiği belirtilen çalıştayın sonuç bildirgesinde, “Kürt kadınlarının Kürdistan coğrafyasında yaşanan hak ihlallerini aşan saldırılar ve yaşanan büyük acıları tartıştığı” kaydedildi.

“Bize dayatılan ‘parçalanmışlığa’ karşı çıkıyoruz”

Kürtlerin birliğine vurgu yapılan bildirgede, “Özgürlüğümüzün tek çaresi tüm parçalardaki Kürtlerin birliği ve dayanışmasıdır. Mücadeleci, sorgulayıcı tavrımızı, birlik isteğimizi başta Kürt siyasetçiler ve Kürt halkına duyurmak istiyoruz. Her çevreden Kürt kadınları olarak; Kürtlerin birliğini mücadelemizin itici gücü olarak kabul ediyoruz. Yine resmi ideolojilerin kadını yok sayan erkek egemen, feodal, militarist tavrını kabul etmiyoruz. Bize dayatılan ‘parçalanmışlığa’ karşı çıkıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“ Birliğimiz için Kürtler arası diyalogda ısrarcıyız”

Kürtlerin özgürlüğü için kadın bakış açısını, birlik isteğini ortaya koydukları belirtilen bilgirgede “Kararlıyız, vazgeçmiyoruz, birliğimiz için Kürtler arası diyalogda ısrarcıyız. Bir kez daha ısrarla çağrıda bulunuyoruz; ya bir oluruz ya da bir bir yok oluruz.  Eyşe Şan’ın Amed’e defnedilme isteğini biz Kürt kadınlarına vasiyeti olarak kabul ediyor, cenazesinin Buca/İzmir’den Amed’e getirilmesinde çaba sahibi olacağız. İkinci yıl dönümü konferansımız tüm kadınların Kürt parti, kurum, kuruluş, inisiyatif, hareketlerine birlik çağrısı olan ‘Ey Kurdino, ger ku em nebin yek, emê biçin yek bi yek’ çağrısıyla son buldu” denildi. (Kaynak: MA)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.