1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Birlikte güçlüyüz!
Birlikte güçlüyüz!

Birlikte güçlüyüz!

Diyarbakır Yerel Medya Derneği (DİY-MED) kuruldu.

A+A-

Yerel medya alanında yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahip olan Diyarbakır’da bir ilke imza atıldı. Diyarbakır’da yerel medya temsilci ve çalışanlarının bir araya gelerek kurdukları Diyarbakır Yerel Medya Derneği kuruluşunu ilan etti.

Diyarbakır Suriçi’nde bulunan Demir Otel’de bir araya gelen Diyarbakır Yerel Medya Derneği yönetim kurulu üyeleri bir basın toplantısı ile derneğin kuruluş amaç ve ilklerini kamuoyu ile paylaştı. Toplantıya çok sayıda yerel medya ve ulusal gazetelerin temsilcisi ve çalışanları katıldı.

Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nin geçici yönetim kurulunda ise şu isimler yer aldı: Taner ÖZBAY (Başkan), İlyas AKENGİN (Başkan Yardımcısı), Ercan AKKAR (Başkan Yardımcısı), Sadık KAPLAN (Sekreter), Mesut FİGANÇİÇEK (Sayman), Engin ÖZTÜRK (Üye) ve İhsan ÖZDEMİR (Üye).

Derneğin amaç ve ilklerini kamuoyu ile paylaşan Diyarbakır Yerel Medya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taner ÖZBAY, yerel basının etkinliğini arttırmak için ortaklaşmanın önemine değindi.

‘Anadolu’da ilk kez 1869 yılında Diyarbakır’da…’

Diyarbakır’ın yerel medya tarihi açısından özel bir önem taşıdığına vurgu yapan Özbay, “ Kültür, medeniyet ve inanç kenti olan Diyarbakır tarihin her döneminde büyük bir öneme sahip olmuş, ilklere ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’da vilayet sistemine geçişle birlikte çıkarılan, yerel basına öncülük, önderlik ve rehberlik eden vilayet gazeteleri, Anadolu’da ilk kez 1869 yılında Diyarbakır’da, “Diyarbekir Gazetesi” adıyla çıkarılmıştır. Bu durum Diyarbakır’ın basın tarihi bakımından da ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

‘Diyarbakılırlılık hassasiyeti içerisinde faaliyet yürüteceğiz’

150 yıllık bir geçmişe sahip Diyarbakır’daki yerel medyanın hak ettiği yerde olmadığına değinen Özbay,  derneğin amacına ilişkin şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz noktada yerel basının daha etkin bir hale gelmesi için öncelikle el ele vermek, ortak hareket etmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu amaçla Diyarbakır’daki yerel basın camiası olarak, değişen koşullara göre yeni bir anlayış ortaya koymak, mesleğimizin saygınlığını artırmak, yerel basının hak ettiği yerde olmasını sağlamak umudu ve inancıyla bir araya geldik. Basın meslek ilkeleri çerçevesinde ve Diyarbakılırlılık hassasiyeti içerisinde faaliyet yürütecek olan derneğimizin yegâne amacı budur.”

‘Dernek çatısı altında güç birliği’

Yerel medyanın dernek çatısı altında bir araya gelmesinin önemine işaret eden Özbay, “Dernek çatısı altında güç birliği yapmanın, kentimizde cereyan eden olumlu ya da olumsuz her konudaki gelişmeyi daha etkin bir şekilde takip etmek, araştırmak, daha etkili bir şekilde kamuoyunun gündemine taşımak ve pozitif sonuçların oluşmasına vesile olmak adına iyi bir girişim olduğuna inanıyoruz” dedi.

‘Kendi içimizdeki ön yargıları kırma başarısını gösterdik’

Diyarbakır’da, kolektif bilinçle hareket etmenin, ortaklaşmanın son derece zor bir iş olduğunu belirten Özbay, “Fakat biz yerel basın mensupları bu zorluğu aşarak bir araya gelme, kendi içimizdeki ön yargıları kırma başarısını gösterdik. Önümüzdeki günlerde start alacak girişimlerimiz ve etkinliklerimizle aslında ne kadar doğru bir iş yaptığımızı kamuoyunun takdirine sunacağız” diye konuştu.

Medyanın kamuoyu adına denetim yapmak gibi bir yetkisi bulunduğunun altını çizen Özbay,  dernek olarak önlerinde duran görevleri şöyle sıraladı:

“•           Yerel-ulusal ayırımı yapmaksızın, birikimini, kimliğini inkâr etmeksizin meslektaşlarımızla iç içe olacağız, mesleği icra ederken karşılaşılan sorunlara sahip çıkacağız, 

  •           Her türlü sorunumuzu paylaşacağız ve çözüm için öneriler geliştirmeye çalışacağız, •  Daha nitelikli olabilmek adına meslek içi eğitim programları oluşturacağız,

  •           Gerek meslektaşlarımızın, gerekse de yerel yayın kuruluşlarının maddi, manevi ve sosyal haklarını geliştirmek için çaba göstereceğiz,

  •           Daima güvenilir ve objektif olmaya özen gösterip, yakınmak yerine üreten bir pozisyon alacağız.

  •           Çoğulculuk esasına dayalı, bireysel popülaritenin ön plana çıkmadığı bir yönetim yapısı içinde, tek bir kişinin güdümünde olmayan bir sivil toplum örgütü anlayışıyla hem mesleğimize, hem de camiamıza katkı sunacak bir anlayış içinde olacağız,

  •           Daha önce tekil olarak sorguladığımız gelişmeleri, bundan böyle bir STK edasıyla, daha etkin bir şekilde sorgulayacağız, kentimizin sorunları ve çözüm önerileri konusunda çalışmalar yapacağız,

  •           Ortak yürüteceğimiz proje ve çalışmalarla yerel basının daha etkili olmasını sağlayacağız.”