1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Bölge barolarından 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması
Bölge barolarından 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması

Bölge barolarından 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması

Adıyaman, Bingöl, Dersim, Diyarbakır, Mardin,  Muş, Şanlıurfa,  Şırnak ve Van Baroları ortak bir açıklama ile Türkiye'nin 'Barış Pınarı Harekatı'na karşı tutumunu açıkladı.

A+A-

"Türkiye’nin sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik krizleri daha da derinleşecek"

Asıl adı François de Salignac de la Mothe olan Fransız Кatolik Başpiskoposu ve yazar, François Fenelon'un "Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir" sözüyle başlayan 9 baronun açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Savaş-barış tercihinde, bir kez daha savaş isteyenler galip geldi. Galip gelenler; savaşın bütün insani, vicdani, ahlaki ve hukuki sorumluluğunu da üstlenecekler.  Savaşın tarafı olmayan sivillerin, kadınların, çocukların ölümünden; doğanın geri dönülemeyecek bir şekilde zarar görmesinden;  en önemlisi de halkların bir arada yaşama iradesinin ortadan kaldırılmasından onlar sorumlu olacaklar. Türklerin ve Kürtlerin en zor dönemlerde yan yana durduğunu gösteren tarihsel belleğin yerine, günlük ve dönemsel politik çıkarlar uğruna şiddet ve savaş ikame edilmiştir. Bu politik manevra Türkiye’nin sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik alanda yaşadığı krizleri daha da derinleştirmekten öteye geçmeyecek, hiçbir anlam ifade etmeyecektir."

"Savaşın kazananı olmaz"

Türkiye’nin 'Barış Pınarı Harekat'nda askeri başarısının mümkün olduğunun belirtildiği açıklamada, "Türkiye’nin tüm dünyayı karşısına alarak gerçekleştirdiği bu savaştan askeri olarak galip gelmesi mümkündür, ama unutulmamalıdır ki “savaş; kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir”. Kazananı olamayacağına inandığımız bu savaşın kaybedeni, başta Türk ve Kürt halkı olmak üzere tüm Ortadoğu halkları olacaktır. “Savaşta verilen ilk kayıp, gerçektir” sözünde olduğu gibi başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm devlet yetkililerini ve muhalefet partilerini gerçeğe, yani barışa davet ediyor, savaşın derhal durdurulmasını talep ediyoruz." denildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.