Bu problem hayatı olumsuz etkiliyor

Bu problem hayatı olumsuz etkiliyor
Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır, burun hastalıkları ve burunda şekil bozukluklarının insanların hem ruhsal hem de fiziksel sağlığını etkilediğini belirtti.

İSTANBUL - Burun tıkanıklığının toplumda oldukça sık rastlanan ve pek çok sebebe bağlı gelişen bir rahatsızlık olduğunu kaydeden Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır, “Çocuklarda ve erişkinlerde farklı sebepleri olabilir. Burun kemiği eğrilikleri, burun eti büyümesi, alerji yetişkinlerde en sık karşılaştığımız nedenlerdir. Burun içinde olmaması gereken et büyümeleri de (polip) burun tıkanıklığı yapabilir. Özellikle sigara içenlerde burun içi dokularda kronik yangı olacağından dokular daima şiştir. Sigara içimine bağlı gelişen bu durumda burun tıkanıklığının önemli sebeplerinden birisidir. Çocukluk çağında ise geniz eti büyümesi hem burun tıkanıklığı hem de sık sık üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olur. Burun tıkanıklığının tanısını koymak için ayrıntılı bir Kulak Burun Boğaz muayenesi şarttır” dedi.

Burundan nefes almakta zorlanan bir kişinin yaşam kalitesinin düşeceğini ifade eden Bahadır, “Daha önemlisi burun eğriliği burun,sinüs ve kulak fonksiyonlarını da etkileyen süreçleri tetikleyebilir. Burun boşluğunu ikiye ayıran burun iç kısmında kıkırdak ve kemikten teşekkül etmiş bir duvar vardır. Bu duvarın eğri olması elbette kişinin nefes almasını zorlaştırarak sağlık açısından sıkıntı yaratır. Horlama,uykuda soluk durması ve sinüzite zemin hazırlar. Burun eğriliği bazen burnun dış kısım eğriliğini de kapsayabilir.Bu durum hem fonksiyon hem de görsel olarak kişiyi etkileyebilir. Bazen burun şeklinin bozuk olduğu kişilerde burun estetiğini estetik amaçlı değil tamamen sağlık açısından fonksiyon gören bir burun elde etmek için yapmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

Burun tıkanıklığının zaman içinde hem horlama hem de uykuda solunumun durması ile karaktere uyku apnesi gelişebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır, şöyle konuştu:

“Genizde aşırı vakum oluşur, böylece horlama görülmeye başlar. Ağız solunumu yapmak zorunda kalan bir kişide uyku esnasında boğaz ve yutak bölgesinde gevşemiş olan yumuşak dokular hava akımı tarafından titreştirilir. Bu olay ne kadar ağırlaşırsa horlamanın şiddeti ve gürültüsü de o kadar artar. Bu nedenle burun tıkanıklığının giderilmesi horlamanın tedavisinde oldukça önemlidir. Sadece burun tıkanıklığının sebep olduğu horlama mevcutsa, burun tıkanıklığının tedavi edilmesi ile horlamada oldukça güzel sonuçlar alınabilmektedir. Hamilelik döneminde fizyolojik olarak burun tıkanıklığına meyil olduğundan burun kemiği eğriliği ya da burun et büyümesi olan kişilerde horlama can sıkıcı bir sorun olmaya başlayabilir. Bu sebeple hamilelik öncesi burun tıkanıklığınız varsa uzman kontrolünden geçmeniz ve gerekli önlemleri zamanında almanız bu dönemi daha rahat, konforlu geçirmenize yardımcı olacaktır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.