1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Buldan: Barışın sesini artık duyun
Buldan: Barışın sesini artık duyun

Buldan: Barışın sesini artık duyun

Diyarbakır'da, HDP öncülüğünde düzenlenen Newroz etkinliğine on binlerce kişi katıldı. Renkli görüntülerin yaşandığı Newroz etkinliğinde konuşan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, “Bu halk barıştan taviz vermez, artık barışın sesini duyun” çağrısında bulundu.

A+A-

Tigris Haber - Diyarbakır'da, HDP tarafından düzenlenen Newroz kutlamaları on binlerce kişinin katılımı ile kutlandı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP milletvekilleri ile yerli ve yabancı davetlilerin de katıldığı kutlamada Newroz ateşi yakılırken, alanda toplanan on binlerce kişi, müzik eşliğinde uzun süre halay çekti.

7 bin polis görev aldı

Newroz kutlamaları nedeniyle, Newroz Parkı çevresinde ve kent genelinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Kentin bazı noktalarına TOMA konuşlandırıldı. Etkinliğin yapılacağı alanın çevresinde ise polis bir gün öncesinden yolları barikatlarla trafiğe kapattı.  Alanda protokol dahil 5 farklı arama noktası kuruldu. 7 bin polisin görev aldığı kutlamada dalgıç polisler gece itibariyle arama çalışması yaparken, alanda yapılan aramalarda toprağa gömülü 12 adet Abdullah Öcalan posterleri buldu. Aramalarda çakmak, parfüm, kesici, delici ve yasa dışı pankartlar alana alınmadı.

nweroz-2019-(70).jpg

Leyla Güven’in mesajı okundu

Newroz etkinliğinde Kürt ittifakı partilerinden, Kürdistan Demokratik Partisi Başkanı Sertaç Bucak ve Azadi Hareketi Genel Başkanı Ayatullah Aşiti, kitleye hitaben bir konuşma yaptı. Daha sonra HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Leyla Güven’in mesajını okudu. HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun ise tutukluların mesajını okudu.

Buldan’dan çağrı

Daha sonra kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşmasına açlık grevinde olan Leyla Güven'i selamlayarak başladı.

Buldan, şunları söyledi, “Merhaba Amed, merhaba dayikên birûmet, merhaba jinên delal ciwanên jêhatî, hevalên kedkar, merhaba mêvanên rêzdar. Gelê me yê ezîz. Newroza pîroz be! (Sevgili halkımız, sevgili kadınlar, sevgili gençler, yurt içinden yurt dışından Newroz’u kutlamak için Amed’e gelen sevgili misafirler, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.” 

‘Demirtaş’a selam olsun’

Buldan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle, “Ben buradan, bu görkemli alandan, dünyanın dört bir tarafındaki bütün Kürtlerin Newroz’unu kutluyorum. Tüm Kürtlere, dünya halklarına ve Orta Doğu halklarına selam olsun, buradan sesimizin ulaştığı bütün dostlara, yoldaşlara selam olsun! Selam olsun Selahattin Demirtaş’a, selam olsun Figen Yüksekdağ’a, selam olsun Gültan Kışanak’a, İdris Baluken’e, selam olsun Sırrı Süreyya Önder’e, selam olsun zulme karşı direnenlere! Kawa’nın direnişinden alev alan Newroz ateşi Leyla’nın direnişiyle ve onun yoldaşlarının direnişiyle harlanıyor, direniyor. Selam olsun bugün 134 gündür bedenini açlığa yatıran sevgili Leyla Güven’e. Selam olsun Nasır Yağız’a, Sebahat Tuncel’e, Selma Irmak’a, selam olsun zindanlarda ve dışarıda bedenlerini açlığa yatıran bütün yoldaşlarımıza. Bu Newroz sizin Newroz’unuzdur. Büyüttüğünüz Newroz ateşi bu güne umut geleceğe ışıktır. Yaşatmak için kendi yaşamını feda eden Zülküf Gezen’in anısı önünde saygıyla minnetle eğiliyorum. Zülküf Gezen’e, Kemal Kurkut’a, Mazlum Doğan’a milyonların önünde sözümüzdür: Yaşam kazanacak, çözüm kazanacak, barış kazanacak.

nweroz-2019-(42).jpg

‘Yoldaşlarımızın talebi bizim talebimizdir, onları yaşatmak boynumuzun borcudur’

Bugün açlık grevindeki arkadaşlarımızın, yoldaşlarımızın sesini işitmeyenler duyun artık bu sesi, duyun bu çığlığı! Bugün bu meydanda, bu haklı talebe milyonlar ses veriyor. Milyonlar, dünyanın dört bir yanında bu sesi yükseltiyor. Tekrar söylüyoruz, yoldaşlarımızın talebi, bizim talebimizdir. Onları yaşatmak boynumuzun borcudur. Bu borç ve görev hepimizin omuzlarındadır.

‘6 yıl önce bu meydanda milyonların şahitliğinde Öcalan’ın çözüm mektubunu okuduk’

Amed bir kez daha tarih yazıyor. Amed bir kez daha tarihe tanıklık ediyor. 6 yıl önce Sayın Öcalan’ın mektubunu yine bu meydanda ben okumuştum. 6 yıl önce, bu meydanda hepimizin geleceğe dair barış umutları yeşermişti. Sevgili Sırrı Süreyya Önder ile birlikte bu meydanda milyonların şahitliğinde Sayın Öcalan’ın mektubunu okurken barışa, özgürlüğe, demokrasiye, adalete ve güvene olan duygularımız kabarmıştı. Ancak bugün o mektubu yok sayanlar ve Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok sayanlar, 5 Nisan 2015 tarihinde tecridi başlattılar.

‘O süreci bitirmeselerdi bugün barışın demokrasinin önünü açılırdı’

Çözümü bitiren, çözüm sürecini yargılayan intikam alan bu zihniyet işte bu meydana iyi baksın. 5 yıldır tecrit uygulayanlar, işte bu meydana iyi baksın. O gün o mektubu yok saymasalardı, tecridi başlatmasalardı, Dolmabahçe Mutabakatı’nı görmezden gelmeselerdi, inanın bugün bu ülkede hem barışın hem demokrasinin hem de özgürlüklerin önü açılırdı.

nweroz-2019-(47)-001.jpg

‘Sesimizi duymasanız da bu halk barış ve özgürlükten vazgeçmez’

O gün bu süreci bitirmeselerdi, bugün bu meydanda sevgili Selahattin Demirtaş, sevgili Leyla Güven sevgili Gültan Kışanak olacaktı. Ancak 80 milyonun hayali olan barışı, kendi koltuklarına feda ettiler ama unutmasınlar bu irade boyun eğmez bu irade diz çökmez ve barıştan asla taviz vermez. İşte 21 Mart, işte Newroz, işte Amed. Ankara, Tayyip Erdoğan, bu meydanı gör artık. Bu meydandan yükselen barış ve özgürlük çığlıklarını, tecride olan öfkeyi artık görün artık duyun! Üç maymunu oynamaktan artık vazgeçin. Bir halk, bedel ödeye ödeye, direne direne özgürlük için barış için, demokrasi için bu meydandan bir kez daha haykırıyor. Sesimiz Ankara’ya gidiyor, sesimiz Saray’a gidiyor, eğer bu sesi görmez ve duymazsanız işte o zaman biz de size bu halkın barıştan, demokrasiden vazgeçmeyeceğini, özgürlüklerden vazgeçmeyeceğini söylüyoruz.

‘Bizler tekçi anlayışa, AKP-MHP rejimine karşı seçimlere giriyoruz’

Sevgili halkımız, işte 21 Mart, işte 31 Mart. Seçimlere 10 gün kaldı. Herkes bilsin ki 31 Mart’ta bizler zalimlere karşı seçime gideceğiz. Bizler tek adam rejimine karşı, AKP-MHP rejimine karşı seçimlere gireceğiz. Bizler bu faşizm iktidarın hırsızlığına talanına karşı seçimlere gireceğiz. Bizler her yerde kadınları yok sayan tekçi, erkek rejimine karşı seçimlere gireceğiz. Bizler 31 Mart’ta tek dil, tek millet, tek ben diyen zihniyete karşı seçimlere gireceğiz. Bizler hakkın, hukukun üstünlüğünü yok sayanlara karşı seçimlere gireceğiz. Bizler halkımızı yoksulluğa, gençlerimizi işsizliğe, çocuklarımızı karanlık bir geleceğe mahkum edenlere karşı seçime gireceğiz. Bizler halkın iradesini tanımayan, bu iradeyi kayyımlarla gasp etmeye çalışanlara karşı seçimlere gireceğiz. Ve bizler biliyoruz ki halkımız 31 Mart seçimlerinde yüzyılın en karanlık, yıkıcı iktidarına karşı bizimle birlikte yürüyecek ve bu zihniyeti tarihin çöplüğüne gönderecektir.

nweroz-2019-(18).jpg

‘Kendi kimliğimiz, varlığımızla oluşturduğumuz güç birliklerimiz var’

Bu seçimlere halkın, emeğin, kadınların ittifakı ve en önemlisi Kürtlerin ittifakı ile giriyoruz. Bu ittifakın tarihsel bir önemi var. Bugün dört bir yandan tarihimizle, kültürümüzle, varlığımızla, kimliğimizle oluşturduğumuz bir güç birliği var. İşte bu güç birliği, Kürtlerin, halkların, emeğin, kadınların ittifakıdır.

‘Kürt ittifakı bizi kendi yurdumuzdan kovanlara karşı bir ittifaktır’

Kürdü yok sayanlara, Kürdü inkar edenlere, Kürdün iradesini gasp edenlere karşı bir ittifaktır. Binlerce yıllık öz topraklarımızdan bizi kovanlara karşı kurduğumuz bir ittifaktır. Buradan bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz. Bu topraklar da bizim, bu ülke de bizim! Biz bu topraklara başka diyarlardan gelmedik. Kimsenin buyruğu ile bu toprakları terk edip gitmeyeceğiz. Bizlerden rahatsız olanlar varsa buyursun gitsin kapı açık, yol açık!

‘Amed, milyonların şahitliğinde bir gün mutlaka büyük barış projesine yine tanıklık edecek’

Biz bir barış partisiyiz. Savaş kolaydır ama barış yürek ister, cesaret ister. Bizde de, halkımızda da hem yürek hem de cesaret var. Buradan bir kez daha görüyoruz ki Amed halkında yürek de var cesaret de var. Bu ülkeyi karanlığın esiri yapmalarına asla izin vermeyeceğiz. Newroz ateşi bu karanlığı aydınlatacak, bunu biliyoruz. Şu unutulmasın: Amed Meydanı milyonların şahitliğinde büyük barış projesine bir gün mutlaka yine tanıklık edecek ve barışı mutlaka gerçekleştirecektir! Sizlere güveniyoruz, inanıyoruz. Barışa, demokrasiye, özgürlüklere olan inancımızla birlikte Newroz’un dünya halklarına kutlu olmasını diliyoruz. Mutlaka kazanacağız, mutlaka kazanacağız, mutlaka kazanacağız!Bir kez daha hepinizin Newroz’unu yürekten kutluyorum. Bu Newroz’u sevgili Leyla Güven’e armağan ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mızraklı: Newroz umuttur

HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye eş başkan adayları da sahneden vatandaşları selamlayarak, halkın Newroz’unu kutladı.

HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Selçuk Mızraklı, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Newroz aydınlıktır, uyanıştır, özgürlük ateşlerinin yakıldığı gündür. Bu ateşi binlerce yıl önce Kawa’dan devir aldık. Bu ateş umut oldu. Eşbaşkanımız Gültan Kışanak, ‘Umudumuz özgür gelecekte. Bize umutsuzluk yakışmaz, biz Amed’iz, Amed biziz’ demişti. Bu Newroz umuttur, bu meydan direnen meydandır. Bu meydanlardan haykırıyoruz; biz Mezopotamya’yız, biz Amed’iz mutlaka ama mutlaka kazanacağız.”

Kürdi ittifak Newroz alanındaki kitleye hitap etti

HDP’nin yerel seçimler kapsamında ittifak sağladığı Kürt partilerinin temsilcileri de Diyarbakır Newrozu’nda tek tek sahneye çıkarak mesajlar verdi. O mesajlar özetle şöyle:

Kürdistan Demokratlar Platformu Genel Başkanı Sertaç Bucak: “Newroz bu yıl barış için yeni bir kapı aralıyor. Türkiye’de bir an önce Kürtler ile devlet arasında diyalog başlamalıdır. Barışçıl bir çözüm başlatılmalıdır. Diyalogun yolu açılmalıdır. Halkımız barış ve huzur istiyor. Türkiye’de ve Kürdistan’da barışçıl siyaset öne çıkmalıdır.”

‘Kürt halkının hakkı vardır’

Azadî Hareketi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti: “İslam alemine çağrı yapıyoruz; Kürt halkının da hakkı vardır. Kürt halkı 31 Mart’ta sandıklara giderek, Kürdistanilere, kendine oy vermelidir.”

Newroz Baharın başlangıcıdır

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya: “Newroz, baharın başlangıcıdır. Newroz zulüm atlındaki halkların umududur. Newroz Kürt ve Kürdistan halklarının umududur. (…) Kürt halkı omuz omuza, el ele yarınlara yürüyor. Karanlık bitecek ve yarınlar aydınlık olacaktır. Bunun müjdesi Amed Newroz meydanıdır.”

‘Duvarları yıkıyoruz’

Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek: “Kim ‘Kürdistan yoktur’ diyorsa, işte Kürdistan, işte Kürdistan halkı. Newroz baharın, özgürlüğün sembolüdür. (…) Kürdistan ittifakının büyük mesajları var; Kürt partileri arasındaki duvarları yıkıyoruz. Kürdistan ittifakı herkesin beklentisiydi. Adım adım ulusal birliğe doğru gidiyoruz. Kürtler birlik ile kendi çözümünü sağlayabilir.”

‘Fikirler ayrı olsa da amaç aynı’

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş: “Biz Kürt partileri olarak Newroz’unuzu kutluyoruz. Bugün Newroz alanına gelişimiz, fikirler ayrı olsa da amacın aynı olduğunu gösterdi.”

nweroz-2019-(60).jpg

DBP ve DTK Eş başkanları halkı selamladı

Ardından DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan da kutlamalarda bir konuşma yaptı. Halkın Newroz’unu kutlayan Arslan, “Bu Newroz’u barış ve özgürlük mesajlarının verileceği Nerwoz olarak kutlamak isterdik. AKP’nin tecrit politikası yüzünden şu an Kürtlerin evlatları bedenlerini ölüme yatırmışlar. Türkiye devletinin kendi yasa ve kanunlarını uygulaması için” diye konuştu.

Açlık grevlerine dikkat çekti

Diyarbakır Newrozu’nda konuşma yapan isimlerden DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, açlık grevlerine değindi, “Sayın Leyla Güven, cezaevlerinde arkadaşlarımız, açlık grevindeler. Talep, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması. 5 Nisan 2015’ten bu yana tecrit sürüyor” dedi.

‘Onların sesi olmalıyız’

Zülküf Gezen’in tecridi protesto etmek için yaşamına son verdiğini de hatırlatan Öztürk, “Açlık grevlerine destek olmak için Mazlum Doğan’dan Leyla Güven’e, Zülküf Gezen’e bu direniş zafere ulaşacaktır. Onların sesi olmalıyız. Bu eylem zafere ulaşmalıdır ve Sayın Öcalan özgürleşmelidir. Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” diye konuştu.

Newroz kutlaması, halk müziği sanatçısı Pınar Aydın ile Koma Pel’in verdiği konserin ardından sona erdi.

Haber: Berçem KARTAL- Harun AYTULUN

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.