Büyükşehir 2 milyon mevsimlik çiçek üretti

Büyükşehir 2 milyon mevsimlik çiçek üretti
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2 milyon mevsimlik çiçek üreterek kentin yeşil alanlarına kattı.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentin tüm yeşil alanları, kavşak ve göbekleri, refüjleri, ana bulvar ve caddelerdeki yan bantları ve parkları yeşillendirmeye, kente yeni yeşil alanlar kazandırmaya devam ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, görevlendirme yapılan 19 Ağustos 2019 tarihinden bu yana yürüttüğü çalışmalar kapsamında seralarında ürettiği 2 milyon mevsimlik çiçekle kenti süsledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, kenti daha yaşanılabilir bir hale getirmek amacıyla şuana kadar 2 milyon mevsimlik çiçek dikimi yaptı. Kent estetiğine de önem veren Büyükşehir Belediyesi, 121 bin 612 adet çalı ve gül dikimi yaparak kaldırım ve yeşil alanlara estetik kattı. Büyükşehir Belediyesi, kentteki ağaç sayısını artırmak amacıyla kendi fidanlık alanında başlattığı çalışma neticesinde kentin farklı noktalarına 13 bin 75 adet ağaç kazandırdı. 32 bin adet ağaç budaması gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, bir yılda 4 milyon 718 bin 804 metrekare çim biçerek haşere ve diğer zararlıların üremesine elverişli ortamların oluşmasına engel oldu.

35 bin metrekare yeni yeşil alan

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, yaptığı çalışmalarla kentte atıl durumda bulunan 35 bin 177 metrekare alanı yeşillendirerek 10 adet yeni alan vatandaşların hizmetine sundu.

Sur diplerinde yeşilleniyor

Tarihi Sur ilçesi Fatihpaşa Mahallesinde bulunan Sur diplerini temizleyip kırmızı toprak seren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 112 adet çınar ve dişbudak ağacı dikimini gerçekleştirdi. Yaklaşık 750 kamyon bitkisel kırmızı toprağın serileceği Sur diplerine çeşitli türlerde 28 bin adet çalı ile 100 bin adet mevsimlik çiçek ve peyzaj çalışması yapılacak.

Cuma öncesi camilerde temizlik

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge ile birlikte koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020'den beri kapalı olan ve tekrar ibadete açılan camilerde dezenfekte çalışması yaparak camileri ibadete hazır hale getirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, tekrar ibadete açılan camilerde dezenfekte çalışması yaparak ibadete hazır hale getirdi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020'den beri kapalı olan ve tekrar ibadete açılan Diyarbakır’daki camilerde dezenfekte çalışması yaptı. Namazın temiz ve hijyenik bir ortamda geçmesi için ekiplerini seferber eden Büyükşehir Belediyesi, cami avluları ve belirlenen alanlarda temizlik çalışması yaptıktan sonra dezenfeksiyon çalışması gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi, kentteki ibadethanelerde vatandaşların ibadetlerini rahat bir şekilde gerçekleştirmeleri için çalışmalarına ara vermeden devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.