CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik’ten zam açıklaması

CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik’ten zam açıklaması

Memur ve emeklilere verilen zam oranının yetersiz olduğunu belirten CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, zammın asgari ücrete yapılan zam oranından az olmaması gerektiğini söyledi.

TİGRİS HABER - Memur ve emeklilere verilen zam oranının yetersiz olduğunu belirten CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, zammın asgari ücrete yapılan zam oranından az olmaması gerektiğini söyledi.

Diyarbakır CHP İl Başkanlığı, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zamma ilişkin CHP Diyarbakır İl Binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, CHP Diyarbakır İl yöneticileri, Ses Eşbaşkanı Yıldız Orak OK, Eğitim-Sen 1 No’lu şube Eşbaşkanları Zülküf Güneş ile Emine Akşay, KESK dönem sözcüsü Yılmaz Tekin, BES Şube Başkanı Yusuf Karatay katıldı. Açıklamayı CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik okudu.

Genel Başkanımız bu zam artışına ilk günden beri tepki gösterdi

Yapılan memur ve emekli zamlarına dair tepkilerini dile getiren Atik şunları söyledi; “TÜİK’in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı’nın lütfüymüş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı.Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ‘Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz’ diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30‘a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30’a yükseltildi.”

Yüzde 30’lük zam sefalet artışıdır

“Yüzde 30’Iuk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK’in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır” diyen Atik, Erdoğan’ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışan arımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6’dan ibarettir” dedi.

Ülkenin kaynakları 5’li çeteye aktarılıyor

Türkiye’de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık aldığını ifade eden Atik, “SGK‘nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TL ile kimisi 1000 ile, kimisi ise bin 500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5 bin 500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5’li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor.” dedi. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum