1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP’nin Abant kampından Notlar
CHP’nin Abant kampından Notlar

CHP’nin Abant kampından Notlar

Gazetemizin yazarlarından Naci Sapan CHP’nin Abant kampını takip etti. İşte Sapan’ın kamptan notları:

A+A-

Kampa damgasını vuran en önemli konu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun konuşmasının etkisini kırmak için aynı saatlerde Kızılcahamam kampından basın toplantısını başlatması oldu.

Nitekim TV lerin Kılıçdaroğlunun konuşmasını keserek Kızılcahamam’dan canlı yayına geçmesi, CHP kanadındaki tepkilerin haklılığına işaret etti.

Grup Başkanvekili Engin Altay, basın toplantısı yaparak, AKP’nin bu tavrını eleştirdi, bu durumu korkunun ifadesi olarak değerlendirdi.

Kemal Kılıçdaroğlunun konuşması toplantının açılış saati olarak belirlenen 10.00 için planlanmıştı. Erdoğan’ın konuşması ise AKP yetkililerinin CHP’ye bildirdiği saat 10.45 olmasına rağmen, centilmenlik anlaşmasına uyulmadı, 5 dakika sonra Kızılcahamamdan canlı yayına geçildi.

Bunun üzerine Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını kısa keserek saat 14.00’deki ikinci etap toplantının açılışına erteledi.

**

*3 günlük kamp, parti içi dayanışma ve yakınlaşmanın sağlanmasının yanı sıra, Kentlerde çalışma yapan Milletvekillerinin görüşmelerden derledikleri raporların görüşülmesini kapsayan bir kamp niteliği taşıyor.

*

Abant kampında konuşulan konuların en başında Belediyeler var. Genel iktidar için belediyelerin bir an önce kendilerini toparlayarak, çalışmalarını hızlandırması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşması da bu minvaldeydi. ‘Birinci etabı başardık sıra ikinci etapta’ derken, belediye kazanımlarının genel iktidar başarısına dönüştürmek gerektiğine vurgu yaptı Kılıçdaroğlu.

**

İşsizlik sadece Saray’da yok;

Kentleri tarayan Milletvekillerinin raporlarındaki ortak başlık, ‘işsizlik’..olarak yansıdı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında işsizlik sorununa kinayeli bir cevap verdi; ‘Bir tek Saray’da işsiz yok. Dışarıda herkes işsiz.’ Dedi, büyük alkış aldı.

**

‘Kaosa, karanlığa işaret etmeyeceğiz, aşacağız, aydınlığa işaret edeceğiz, Aydınlık Türkiye’nin adresi CHP’dir’

Sözleri de Milletvekilleri ve dinleyicilerin büyük alkışını aldı.

**

Malum zat dinlesin!

Saat: 14.00. 

İkinci etap toplantının açılış konuşması.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının girişini imalı yaptı, ‘Malum zat da dinlesin diye bu saate erteledik. Sesimizi kesmeye çalışabilirler, ancak biz sesimizi her şartta duyuracağız’ dedi.

**Milletvekili kampında göze çarpan önemli bir başka durum da vekillerin, CHP’nin iktidar yürüyüşüne dönük moral ve motivasyon içinde olmasıydı. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantının hem sabah hem de öğleden sonraki bölümlerinde yaptığı iki ayrı konuşma, moral/motivasyona büyük katkı oldu, konuşmalar uzun süre alkışlandı.

**Kılıçdaroğlu, konuşmasını bitirirken, iktidarın peşini bırakmayacaklarını, hesap soracaklarının altını çizdi, dokunulmazlık konusuna değindi, ‘Dokunulmazlığımı kaldırmazsanız namertsiniz’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.